1.09.2024 r.
Mk 7, 1–8a.14–15.21–23
„Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa (...). Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym”.
Z sercem jest jak z tornistrem. Co do niego włożysz, to wyjmiesz. Widać to najlepiej rano w szkole. Jeśli wieczorem zapakowałeś tam książki i zeszyty, to rano je stamtąd wyjmiesz. Jeśli nie włożyłeś, to kłopot.
Tak jest z innymi sprawami. Jeśli do serca wkładamy życzliwość, dobre myśli, przebaczenie – to zawsze ilekroć sięgniemy do niego, one tam będą. Zwracaj uwagę, co wkładasz do serca.
Zadanie:
Napisz, skąd się biorą złe czyny. Pan Jezus zostawia nam podpowiedź w dzisiejszej Ewangelii.
8.09.2024 r.
Mk 7, 31–37
„Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę”.
Trudno się żyje, kiedy nie słyszy się tego, co inni mówią do nas, mruczenia kota i śmiechu rodziców. Pewnie dlatego przyjaciele przyprowadzili do Pana Jezusa człowieka, który nic nie słyszał. Wierzyli, że On uzdrowi jego słuch. I nie mylili się. Jezus wypowiedział nad nim tajemnicze słowo i od tej chwili głuchy zaczął słyszeć.
A jak jest z tobą? Jakich słów musi używać twoja mama, nauczyciele lub koledzy, abyś w końcu zaczął ich rozumieć?
Zadanie:
Wykreślając co trzecią literę, sprawdź, jakie słowo wypowiedział Pan Jezus nad głuchoniemym człowiekiem. Napisz, co ono oznacza.
maErgfcrfnjasktoztyohnza
– to znaczy:
cmopjtmawxcóldrilzgjsopildę
15.09.2024 r.
Mk 8, 27–35
„«A wy za kogo Mnie uważacie?». Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz». Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili”.
Pan Bóg myśli inaczej niż my. Może dlatego, że ma lepszy słuch i wzrok i jest o wiele mądrzejszy. Poza tym ma On wiele wspólnego z rodzicami. Często nas przestrzegają, by nie wchodzić zbyt wysoko na drzewo, bo można spaść, lub by nie zbliżać się do ognia, bo można się poparzyć. I mimo że nieraz się buntujemy, to musimy przyznać, że często mają rację.
Święty Piotr też się buntował. Nawet upominał i poprawiał Pana Jezusa, ponieważ uznał, że on sam wie lepiej. Szybko się okazało, że to właśnie Pan Jezus miał rację, nie on.
Zadanie:
Jak nazywała się miejscowość, pod którą Pan Jezus zadał apostołom pytanie: „A wy za kogo Mnie uważacie?”.
22.09.2024 r.
Mk 9, 30–37
„O czym to rozprawialiście w drodze? Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto jest z nich największy”.
Posprzeczać się z kimś to znaczy mieć inne zdanie. Wiele razy zdarza się nam z kimś posprzeczać. Takie historie przydarzały się nawet apostołom. Kiedyś tę sprzeczkę usłyszał Pan Jezus i apostołom było bardzo wstyd.
Można mieć inne zdanie, myśleć inaczej, widzieć inaczej. Można o tym powiedzieć, ale nie wolno się gniewać. Swoje zdanie należy spokojnie wypowiedzieć, ale trzeba też szanować zdanie innych. To trudne, ale możliwe!
Zadanie:
Rozszyfruj, o co posprzeczali się apostołowie.
Wykreśl co trzecią literkę, a dowiesz się.
zaOpgtlwoyzkbctozoanzminsdicbcanhzajsfewfsgatjknugadfjrtwyuiesęjgkdrstuzioy
29.09.2024 r.
Mk 9, 38–43.45.47–48
„Dobra jest sól; lecz jeśli sól smak utraci, czymże ją przyprawicie? Miejcie sól w sobie i zachowujcie pokój między sobą!”.
Jedliście kiedyś chleb, do którego piekarz zapomniał dodać soli? Jest bardzo niesmaczny, choć wygląda i pachnie pięknie. Ma w sobie mąkę, zakwas, a nawet różne ziarenka, mimo to jest niesmaczny. Odrobina soli, której zapomniano do niego dodać, sprawia, że nikomu nie smakuje. Podobnie jest z nami. Kiedy zabraknie miłości w tym, co robimy, wszystko jest „niesmaczne”. I uśmiech, i pożyczenie książki, i nawet wspólny spacer. Bez miłości to wszystko jest bez znaczenia. Miłość jest jak sól, nadaje wszystkiemu smak.
Zadanie:
Przeczytaj raz jeszcze dzisiejszą Ewangelię i napisz: Co Pan Jezus odpowiedział apostołowi Janowi?