Dzieci w Biblii

Dawid - chłopiec, który został królem

Dawid - chłopiec, który został królem

Czy chciałbyś zostać królem? Nie takim z bajek czy legend, lecz prawdziwym królem. Siedzącym na tronie, w koronie na głowie i z berłem w ręku. Mieszkającym w ogromnym zamku i panującym nad wielkim państwem.

Dziś już trudno spotkać takiego króla, ale są jeszcze państwa, nad którymi najwyższą władzę sprawuje król czy nawet cesarz (np. Wielka Brytania, Hiszpania, Szwecja, Japonia). W biblijnym Izraelu też panował król, a jednym z nich (drugim w kolejności) był Dawid.
To był niezwykły chłopiec, a całe jego życie można nazwać „grą o tron”. Dawid był najmłodszym synem Jessego. Miał on siedmiu braci. Żył tysiąc lat przed Panem Jezusem, a więc około trzech tysięcy lat temu. Jego ojciec często posyłał go, aby pasł owce. Wbrew pozorom nie było to spokojne i bezpieczne zajęcie. Pasterze musieli wyprowadzać stada daleko od domu, szukając urodzajnych skrawków pastwisk na spieczonej słońcem ziemi Izraela. A im dalej od ludzi, tym bliżej było do dzikich i niebezpiecznych zwierząt, takich jak lwy i niedźwiedzie. Atakowały one stada owiec i kóz, wobec czego pasterze byli często bezradni. Jednak nie Dawid! On nie tylko pilnował owiec, ale skutecznie ich bronił.

Jak dalej potoczyła się historia Dawida? Przeczytajcie w majowym numerze "Małego Przewodnika".