Pucowalnia serc

Ewangelie na styczniowe niedziele

Ewangelie na styczniowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj, co w styczniowe niedziele mówi do Ciebie Bóg.

1.01.2023
Łk 2, 16–21

Niedziela Świętej Bożej Rodzicielki, Nowy Rok
 
„Pasterze udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie”.
 
Nie ma piękniejszego widoku niż rodzina w komplecie. A kiedy widzi się ich w kościele, to serce z radości skacze aż pod niebo. Nawet pastuszkowie spod Betlejem ucieszyli się, kiedy zobaczyli Świętą Rodzinę razem. I nieważne, że znaleźli ich w ubogiej szopce, w której nie było choinki i nie pachniało piernikami. Była Matka Boża, Święty Józef i Dzieciątko, a to najważniejsze.
Bo kiedy rodzina kocha się i jest razem, to wszystkie gwiazdy świecą jaśniej i w domu robi się weselej. Tak to z nami jest, że jesteśmy najbardziej szczęśliwi, kiedy mamy blisko siebie tych, których kochamy.
 
Zadanie:
Znajdź zdjęcie, na którym jest cała twoja rodzina. Ustaw na widocznym miejscu w pokoju i zawsze, kiedy na nie spojrzysz, podziękuj Panu Bogu za swoją rodzinę.
 
 
8.01.2023
Mt 3, 13–17

„A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego”. 
 
Czasami myślimy, że gdyby nad nami otworzyło się niebo, jak nad Panem Jezusem, to wszystko byłoby łatwiejsze. Ale nie mamy racji, bo przecież niebo zostało otwarte nad każdym z nas w czasie chrztu świętego. Widzieli to nasi rodzice i rodzie chrzestni. Porozmawiajcie z nimi o tym.
 
Zadanie: Poproście rodziców, aby opowiedzieli wam, jak wyglądał wasz chrzest.
 
 
15.01.2023
J 1, 29–34

„«Rabbi! - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie»”.
 
Często podziwiacie wasze domy, domy koleżanek i kolegów. Lubicie zapraszać innych do siebie i sami przyjmować zaproszenia. Pan Jezus nie zaprosił pierwszych uczniów do swojego domu, bo go nie miał. Powiedział tylko: „Pójdź za mną” - i uczniowie poszli. Wcale nie pytali o gorącą herbatę ani o ciasto ze śliwkami. Jak myślicie, co takiego miał Pan Jezus, że apostołowie nie zastanawiali się, gdzie będą spać i przy jakim stole będą jeść, tylko poszli za Nim i zostali Jego uczniami?
 
Zadanie: Podziękuj Panu Jezusowi za swój dom, za to, że masz gdzie mieszkać.
 
 
22.01.2023
Mt 4, 12–23

„Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie»”.
 
Kiedy jest ciemno, nie widać dokładnie nieumytych rąk lub ile niedozwolonych słodyczy zjedliśmy. Wystarczy jednak, że ktoś zapali światło i wszystko wychodzi na jaw. Tak też jest z naszym sercem. Koniecznie potrzebujemy „pstryczka-elektryczka”, czyli włączenia światła, a dokładnie naszego sumienia. Ono bezbłędnie podpowiada, co jest dobre, a co złe. Wystarczy tylko uważnie go słuchać.
 
Zadanie: Wyłącz światło w swoim pokoju i spróbuj znaleźć np. zeszyt do matematyki. Zobaczysz, jakie to będzie trudne.
 
 
29.01.2023
Mt 5, 1–12a

„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
 
Co znaczy być miłosiernym?
Człowiek miłosierny to ktoś taki, kto stara się wszystkim czynić dobro. To również ktoś, kto bardzo pilnuje swojej pamięci, czyli pamięta rzeczy dobre, a o złych natychmiast zapomina. Pewnie nieraz ktoś powiedział wam coś przykrego lub wyrządził jakieś zło. Jak sobie z tym poradziliście? Być miłosiernym oznacza zrobić wszystko, żeby zapomnieć o złu i przebaczyć temu człowiekowi.
Tak właśnie postępuje z nami Pan Bóg. Zapomina nam zło, a pamięta nasze dobro. Zawsze, kiedy Go tylko poprosimy o przebaczenie, robi to. A my? Czy na pewno potrafimy zapominać zło, a pamiętać dobro?
 
Zadanie: Wykreśl co drugą literkę, a dowiesz się, kto jest osobą błogosławioną.
BDŁWOCGOSPŁTAMWOIEFNSIBMLIDŁGOESPIVEURDNSI