Obrazy Kościoła

Krzew winny

Krzew winny

Podczas ostatniej wieczerzy św. Filip poprosił Pana Jezusa: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy” (J 14, 8). W odpowiedzi apostoł usłyszał zapewnienie, że kto widzi Pana Jezusa, widzi także Ojca.

Dla potwierdzenia tej prawdy wypowiada On słowa: „Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie” (J 14, 11). Abyśmy mogli zrozumieć tę prawdę, w następnym rozdziale Ewangelii wg św. Jana Pan Jezus mówi: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym” (J 15, 1).

Krzew winny to była bardzo popularna roślina tam, w biblijnym Izraelu. Starannie pielęgnowano każdą gałązkę, ustawiając ją w stronę słońca. To zapewniało, że była dobrze nasłoneczniona, a dzięki temu wydawała bardzo smaczne owoce – winogrona. Można było je zwyczajnie zjadać, ale także wyrabiano z nich wino, które było ważnym napojem. Dbano także o sam pień winnego krzewu, aby był dobrze nawożony i okopany. Tą pracą zajmował się ogrodnik. On starał się i pilnował, aby owoce były jak najbardziej dorodne. Natomiast to, co uschło i nie przynosiło owocu, ogrodnik odcinał i wyrzucał na spalenie.

Więcej o krzewie winnym jako obrazie Kościoła przeczytajcie w najnowszym numerze "Małego Przewodnika".