Temat numeru

Słuchamy SUMIENIA

Słuchamy SUMIENIA

Każdy z nas ma swój specjalny budzik, który chodzi wręcz idealnie i nigdy nie wyczerpuje się w nim bateria. Mowa oczywiście o sumieniu. Problem polega jednak na tym, że nie zawsze chcemy go słuchać.

Wielki Post to czas, kiedy te nasze „sercowe budziki” odzywają się dużo częściej niż zwykle. Przez całe 40 dni Wielkiego Postu przypominają nam:
– o naszych postanowieniach wielkopostnych
– o tym, że w tym czasie nie bierzemy udziału w zabawach i dyskotekach
– o nabożeństwach drogi krzyżowej
– o uczestnictwie w gorzkich żalach.
 
Przypominają także o trzech najważniejszych sprawach, które są filarami Wielkiego Postu, czyli o poście, modlitwie i jałmużnie.
 

POST – to powstrzymywanie się od niektórych pokarmów lub ograniczenie ich na jakiś czas.
Mamy taki post, jak:
 
Post eucharystyczny – przed każdą Mszą św., w czasie której chcemy przystąpić do Komunii św., nie spożywamy żadnych pokarmów ani nie pijemy napojów na godzinę przed przyjęciem Komunii św.
 
Post piątkowy – czyli niejedzenie mięsa w piątek. Zobowiązane są do niego osoby, które ukończyły 14 lat. Ale jeśli ktoś z was chciałby w piątek nie jeść potraw mięsnych, to po uzgodnieniu tego z rodzicami może to zrobić.
 
Można jednak pościć w inny sposób. Na przykład zrezygnować z jedzenia słodyczy lub czegoś innego, co nam bardzo smakuje. Oczywiście robimy to tylko ze względu na Pana Jezusa. Jeśli przestajemy coś jeść z innych powodów, to jest to po prostu dieta, a nie post. A my w Wielkim Poście zachęcamy do postu, a nie diety.

Dlaczego pościmy? Dlaczego się modlimy? Dlaczego dajemy jałmużnę?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części artykułu w "Małym Przewodniku Katolickim".