Pucowalnia serc

Ewangelie na lutowe niedziele

Ewangelie na lutowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj, co w lutowe niedziele mówi do Ciebie Bóg.

5.02.2023 r.
Mt 5, 13–16


„Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić”.
 
Jak ważna jest sól przekonujemy się szczególnie wtedy, kiedy zabraknie jej w jakiejś potrawie. Bez soli nikomu nie smakuje.
Sól nie tylko nadaje smak, ale również konserwuje, czyli chroni od zepsucia.
Mówi się, że chrześcijanin bez wiary i miłości jest jak zwietrzała sól, czyli taka, która ani nie soli, ani nie chroni od zepsucia. Dlatego Jezus zaprasza nas, byśmy chcieli być „solą ziemi”, czyli ludźmi, którzy naprawdę Mu wierzą i kochają Jego naukę. Bo dzięki temu świat się nie zepsuje.
 
Zadanie:
Poproś mamę, by przygotowała ci np. jajecznicę, ale bez dodatku soli. Wtedy zrozumiesz, jak ważne zadanie ma do spełnienia sól – a także i ty.
 

12.02.2023 r.
Mt 5, 17–37


„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić”.
 
Często ustalamy z rodzicami zasady naszego postępowania, zgadzamy się na nie, a później i tak się do nich nie stosujemy. Na przykład uzgadniamy, że wracamy od kolegów o określonej godzinie, a przychodzimy do domu później. Czyli łamiemy zasady.
Człowiek przestrzegający ustalonych zasad to człowiek mądry, odpowiedzialny, uczciwy, inaczej: człowiek honoru. Taką osobą był Jezus. Miał taką moc, by zmienić zasady, ale tego nie zrobił, tylko wypełnił je w stu procentach.
 
Zadanie:
Przez najbliższy tydzień spróbuj wypełnić wszystkie zasady, jakie obowiązują w twoim domu i klasie.
 
 
19.02.2023 r.
Mt 5, 38–48


„Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!”.
 
Nadstawienie drugiego policzka nie jest łatwym zadaniem. Wiemy o tym prawie wszyscy. Przychodzi nam to trudno, szczególnie wtedy, gdy inni na nas patrzą. Boimy się, że pomyślą o nas, że jesteśmy słabi i nie potrafimy się obronić. Nie chcemy, by się z nas śmiali i pokazywali palcami. Warto jednak w takich chwilach pamiętać, że dobry uczeń Jezusa, choć jest mocny jak lew, nie walczy i nie odpłaca złem za zło. Bo dobrze wie, że dobro i łagodność są mocniejsze niż złość.
 
Zadanie:
Sprawdź przez cały tydzień, ile razy uda ci się odpłacić dobrem za zło.
 

26.02.2023
Mt 4, 1–11


 „Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła”.
 
Pokusa jest jak magnes, który ciągnie nas w kierunku zła. Bóg dał nam przeciwko pokusie niezniszczalną broń, którą możemy ją pokonać. To słowo Boże. Jest ono jak ogromna tarcza, od której pokusa odbija się i znika.
Kto mi nie wierzy, niech przeczyta dzisiejszą Ewangelię i przekona się, w jaki sposób Pan Jezus poradził sobie z diabłem i jego pokusami. My też tak możemy.
 
Zadanie:
Sprawdź, z jakimi pokusami najczęściej musisz się zmagać.