Pucowalnia serc

Ewangelie na grudniowe niedziele

Ewangelie na grudniowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj, co w grudniowe niedziele mówi do ciebie Bóg.

4.12.2022 r.
Mt 3, 1–12
„Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!”.
Jan Chrzciciel, kiedy był małym chłopcem, zapamiętał, że Pan Bóg obiecał posłać ludziom Mesjasza. Dlatego postanowił na Niego czekać. Nie wiedział, w którym momencie przyjdzie, ale wiedział, że przyjdzie na pewno, bo Bóg zawsze spełnia swoje obietnice. I doczekał się. Pan Jezus przyszedł do niego, kiedy udzielał ludziom chrztu nad rzeką Jordan. I do nas także przyjdzie! Nie wiem, czy znajdzie nas w szkole, czy kiedy będziemy pomagali mamie w przedświątecznych porządkach. Ale przyjdzie na pewno do tych, którzy na Niego bardzo czekają.
Bądźmy więc gotowi.
 
Zadanie:
Zrób tabelę, w której wypiszesz wszystkie postanowienia adwentowe. Wśród nich koniecznie to, że będziesz codziennie uczestniczyć w roratach.
 
 
11.12.2022 r.
Mt 11, 2–11
„Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela”.
 
Każdy człowiek ma do spełnienia zadanie, które mu Pan Bóg wyznaczył – podobnie jak Janowi Chrzcicielowi. Jego zadaniem było przygotowanie ludzi na przyjście Jezusa. I wypełnił je w mistrzowski sposób. A my, w jaki sposób wypełniamy swoje zadania?
Adwent to bardzo dobry czas, by się o tym przekonać. Zastanowić się, poprawić coś. Może dzięki temu w dzień Bożego Narodzenia anioł szepnie nam na ucho, że nikt lepiej od nas nie poradziłby sobie z tymi zadaniami?
 
Zadanie:
Zastanów się, jakie specjalne zadanie wyznaczył ci Bóg. Czy potrafisz je odkryć i nazwać?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
18.12.2022 r.
Mt 1, 18–24
„Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak”.
 
Wszyscy chcemy wiedzieć, jak to dokładnie było z narodzeniem Pana Jezusa. Zastanawiamy się, dlaczego żaden gospodarz nie zaprosił Świętej Rodziny do gospody? Chcemy także upewnić się, czy naprawdę aniołowie gruchnęli z nieba w środku nocy i przestraszyli śpiących pasterzy.
Denerwujemy się nieraz, że tak źle zostało to wszystko zaplanowane. Gdyby to od nas zależało, to dopięlibyśmy to na ostatni guzik. Zarezerwowalibyśmy dla Pana Jezusa miejsce w najdroższym hotelu. Tam czekałaby na niego obsługa medyczna, odpowiednie ubranka, pokój dla odwiedzających gości…
Tylko kto by wówczas przyszedł w odwiedziny do Niego i zaśpiewał Mu „Jezus malusieńki leży wśród stajenki”…
 
Zadanie:
Zaplanuj narodzenie Pana Jezusa w twoim domu. Masz jeszcze całe sześć dni. Jaki będzie sposób powitania Go, a później świętowania?
 
25.12.2022 r.
J, 1–18
„A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”.
 
W jedną z najpiękniejszych nocy Bóg zdecydował, że Jego Słowo, które kiedyś posłał ludziom na ziemię, zamieni się w ciało. To znaczy, że urodzi się Pan Jezus, Mesjasz, na którego czekali prorocy i wielcy królowie. A On przyszedł wtedy, kiedy nikt się tego nie spodziewał i wszyscy smacznie spali. Pojawił się cicho, bez rozgłosu, bez fleszów i kamer. I gdyby aniołowie nie obudzili pasterzy, to nawet oni nie poszliby do stajenki z darami.
 
A jak to jest z naszymi słowami, w co się zamieniają? Czy są tak dobre i piękne jak nowo narodzony Pan Jezus, czy też podobne do nocy – ciemnej i zimnej?
 
Zadanie:
Przeczytaj dzisiejszy fragment Ewangelii i porównaj, jakich używasz słów, opowiadając innym o wydarzeniu, którego byłeś świadkiem.