Pucowalnia serc

Ewangelie na styczniowe niedziele

Ewangelie na styczniowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj, co w styczniu mówi do ciebie Bóg.

2.01.2022 r.
J 1, 1–18
„(…) a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła”.
Nie lubimy ciemności i większość z nas czuje się w niej nieswojo. Pan Bóg wiedział o tym, dlatego przysłał nam Pana Jezusa, który wygonił ciemność i zapalił prawdziwe światło, czyli takie, które nigdy nie zgaśnie. Jezus jest „światłością świata”, pamiętaj o tym, kiedy ciemność spróbuje cię przestraszyć. I pomyśl też o trzech królach, którzy musieli wpatrywać się w jasność Gwiazdy Betlejemskiej, żeby nie przestraszyć się ciemności i na pewno trafić do stajenki betlejemskiej.
Zadanie: Zdejmij z choinki najładniejszą gwiazdę i połóż na szafce przy łóżku. Będzie ci przypominać, że światło pokonało ciemność.
 
9.01.2022 r.
Łk 3, 15–16.21–22
„(…) Jezus także przyjął chrzest”.

W chwili chrztu każdy z nas dostaje specjalny kluczyk do niebiańskiego skarbca. Dlatego też większość rodziców jak najszybciej przynosi dzieci do kościoła, prosząc, by ksiądz je ochrzcił w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Każdy przecież chce dać swojemu dziecku to, co najlepsze. Każdy ochrzczony może więc przychodzić do tego skarbca i brać, ile tylko jest w stanie unieść.
 
Zadanie:
  1. Kto był Mesjaszem: Jan Chrzciciel czy Pan Jezus?
  2. W jakiej postaci Duch Święty zstąpił na Jezusa podczas chrztu?
 
16.01.2022 r.
J 2, 1–11
„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
 
Nie lubimy, kiedy inni nam rozkazują. A słudzy, którzy byli na weselu w Kanie Galilejskiej, wcale się nie złościli na Matkę Bożą za to, że powiedziała, by zrobili wszystko, co tylko każe im Pan Jezus.
Może właśnie dlatego woda przemieniła się w najlepsze wino? Może zawsze zdarza się wielki cud, kiedy robimy to, o co nas proszą rodzice – bez marudzenia, ma się rozumieć.
 
Zadanie: Ile było stągwi kamiennych, do których słudzy nosili wodę?
Sprawdź, ile litrów wody mieściło się w jednej stągwi.
 
23.01.2022 r.
Łk 1, 1–4; 4, 14–21
„Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie…”.
 
Głosić spotkanym ludziom Dobrą Nowinę to zadanie dla każdego z nas. Co to oznacza? Nic innego jak uśmiechać się, nawet jeśli cię coś boli lub jest ci smutno, albo powiedzieć dobre słowo, nawet tym, którzy nie są dla ciebie mili. Albo zrobić coś, zanim cię ktoś o to poprosi. Dzięki temu ludzie znów sobie przypomną, że Pan Bóg bardzo nas kocha, nawet jeśli czasami źle się zachowujemy. To najlepsza nowina w świecie!
 
Zadanie: Co w języku biblijnym oznacza Dobra Nowina?
 
30.01.2022 r.
Łk 4, 21–30
„A wszyscy (…) dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego”.
 
Czasami tak jest, że na początku zachwycamy się kimś, a zaraz po chwili ganimy go i mówimy o nim wiele złych i niepotrzebnych rzeczy. Tak samo było z Panem Jezusem. Kiedy zaczął przemawiać w synagodze, Żydzi zachwycili się Jego mądrością i pięknym sposobem wysławiania się, ale już po chwili wyrzucali Go ze swojego miasta.
Dlaczego tak jest? Nie wiem, ale może dlatego, że do jednego ucha szepcze nam anioł prawdziwe słowa, a do drugiego diabeł mówi same kłamstwa? Kogo słuchamy?
 
Zadanie: Przez cały tydzień bądź czujny i uważnie słuchaj, kto i co szczepce do twoich uszu. Ma się rozumieć, że słuchasz tylko tych dobrych podszeptów.