Pucowalnia serc

Ewangelie na sierpień

Ewangelie na sierpień

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj, co w sierpniowe niedziele mówi do ciebie Bóg. :)

1.08.2021
J 6, 24–35
„Rabbi, kiedy tu przybyłeś?”.
 
Czy przyszło wam kiedyś do głowy, że zanim przybyliście w konkretne miejsce, to Jezus już tam był przed wami i czekał na was?
Może nawet nie zawsze powiedzieliście Mu, dokąd się wybieracie na wakacje, co robią te walizki na środku pokoju i jakim środkiem transportu spróbujecie dotrzeć do wybranego miejsca – a On i tak wszystko wiedział. Czekał tam na was.
Dokładnie tak samo jak na uczniów i tłumy ludzi z dzisiejszej Ewangelii. Wszyscy się zastanawiali, w jaki sposób Jezus dotarł na drugi brzeg przed nimi.
Pewnie to Jego wielka tajemnica. Choć jeśli Go poprosicie o jej ujawnienie, to może…?
 
 
Zadanie:
Spróbuj zauważyć, czy Jezus przypadkiem nie pozostawił jakiegoś znaku lub śladu swojej obecności w miejscu, do którego przybyłeś na wakacje.
 
 
8.08.2021
J 6, 41–51
„A Żydzi szemrali przeciwko Niemu”.
 
Nam też się zdarza szemrać przeciwko rodzicom, rodzeństwu i przyjaciołom, a nawet przeciwko samemu Bogu. Choćby o to, że przykazania są za trudne, że trzeba w każdą niedzielę i święta chodzić do kościoła, że nie można zapłacić złem za zło.
A Jezus mówi w Ewangelii:  „Nie szemrajcie między sobą”.
Znaczy to, że Jezus ma absolutny słuch, to znaczy, że słyszy nawet nasze myśli.
Nie trzeba się jednak tego bać. Czasami to bardzo dobrze, gdy ktoś nas w porę upomni, zatrzyma i nie pozwoli nam zrobić czegoś złego.
Tak robi tylko ktoś, komu bardzo na nas zależy.
 
Zadanie:
Powstrzymaj swojego przyjaciela od zrobienia czegoś złego – jeśli mu taki pomysł oczywiście przyjdzie do głowy.
 
15.08.2021
Łk 1, 39–56
„W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy”.
 
Wakacje to czas wędrówek, także i tych górskich. Zwykle nie są to łatwe wyprawy. Bo wyjście w góry wymaga od nas dyscypliny i pokonywania wielu trudów. Tak też miała Maryja, a może jeszcze trudniej? Nie miała przecież odpowiednich butów i sprzętu ułatwiającego chodzenie po górach. Poza tym nie wybrała się na wakacyjny relaks, ale po to, by pomóc swojej krewnej Elżbiecie, która oczekiwała na narodziny syna.
My najczęściej nie wyruszamy pomagać, ale podziwiać. To też jest ważne zadanie. Tak patrzeć, by zobaczyć to, co najważniejsze – a więc potęgę i mądrość Boga, który stworzył dla nas cały świat.
 
Zadanie: Upleć wianek lub przygotuj bukiet z najpiękniejszych kwiatów i ziół, jakie uda ci się znaleźć. Właśnie dziś, 15 sierpnia, przynieś go do kościoła i podziękuj Bogu za cuda, jakie stworzył, myśląc właśnie o tobie.
 
 
22.08.2021
J 6, 55. 60–69
„Trudna jest ta mowa”.
 
Czasami złościmy się na Pana Jezusa, że wymyślił takie trudne zasady naszej przyjaźni. Niektórzy mówią, że to wszystko dlatego, iż nie zapytał nas o radę, kiedy je ustalał.
Są też tacy, którzy mówią Mu, że to właśnie z tego powodu ma tak mało przyjaciół.
A Jezus mówi, że to nieprawda, że te zasady wcale nie są trudne. Że to uczciwa propozycja, by nie obmawiać nikogo, by przebaczać, nie zabierać tego, co do mnie nie należy, i by zawsze dawać każdemu szansę poprawy.
A co wy na to?
 
Zadanie: Spisz zasady przyjaźni między tobą a Jezusem. Zobacz, czy naprawdę różnią się od tych, które Jezus zapisał w Dekalogu?
 
 
29.08.2021
Mk 7, 1–8.14–15.21–23
„Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli”.
 
Czy wiesz, że nasze serce podobne jest do kubka po kakao?
Często przyzwyczajamy się do naszego złego zachowania i trudno nam je zmienić. Czasami ktoś zwróci nam uwagę na to, że źle postępujemy, ale wtedy szybko przerzucamy winę na innych. Wskazujemy największym palcem i mówimy: „to przez niego, to przez nią”. A to nieprawda, bo brzydkie słowa, zazdrość, złość mieszkają w naszych sercach i trzeba je jak najszybciej stamtąd wyrzucić.
Niektórzy Żydzi też myśleli, że wystarczy naczynie umyć z zewnętrznej strony i już będzie czyste. A to nieprawda!
 
Zadanie: Kiedy skończysz pić herbatę lub kakao, umyj swój kubek tylko z zewnętrznej strony i sprawdź, czy środek stanie się automatycznie czysty.