Temat numeru

Święty Andrzej Apostoł

Święty Andrzej Apostoł

Nikt tak naprawdę nie wie, kiedy dokładnie urodził się św. Andrzej. Skoro był uczniem Pana Jezusa, to prawdopodobnie przyszedł na świat mniej więcej wtedy, co Pan Jezus, czyli ponad dwa tysiące lat temu. Na pewno mieszkał w Betsaidzie. Nie wiemy jednak, jakie miał nazwisko i kim byli jego rodzice. Możemy się domyślać, że tata mógł być rybakiem, ale pewności nie mamy. Mama Andrzeja prawdopodobnie, jak większość kobiet w tym czasie, zajmowała się gospodarstwem domowym.

Wiemy na pewno, że św. Andrzej miał starszego brata Szymona. Czy miał inne rodzeństwo? Ewangelia zupełnie o tym milczy. Jego brat Szymon z czasem został nazwany przez Pana Jezusa Piotrem i został pierwszym papieżem. Ale Andrzejowi w czasie dziecięcych zabaw z bratem wcale to nie przyszło do głowy. Prawdopodobnie bardzo dobrze rozumiał się z Szymonem, bo kiedy spotkało go coś dobrego, a więc kiedy poznał Pana Jezusa, natychmiast pobiegł do Szymona, by mu o tym powiedzieć, a nawet przyprowadzić go do Jezusa.
Dla nas to znak, że kochał swojego brata. Sami doskonale wiemy, że kochające się rodzeństwo właśnie tak postępuje. Dzieli się z braćmi i siostrami dobrymi wiadomościami, i kiedy kogoś spotka coś dobrego, to natychmiast chce, by rodzeństwo również to zobaczyło lub tego spróbowało.
 
Betsaida
Andrzej razem z Szymonem mieszkali w Betsiadzie, która położona jest dokładnie na zachodnim brzegu jeziora Genezaret w ziemi galilejskiej, niedaleko Kafarnaum. „Betsaida” tłumaczy się jako dom rybaków....

Czy był pobożny, z Kim się spotkał i co z tego spotkania wyniknęło? Dlaczego uważamy, że był niezwykle spostrzegawczy i co oznacza krzyż św. Andrzeja? 
O tym wszystkim przeczytaj w listopadowym numerze "Małego Przewodnika".