Las

Rysie w Polsce

Rysie w Polsce

ALE DLACZEGO… TAK TRUDNO SPOTKAĆ RYSIA?

Po prostu jest nas mało: jakby policzyć wszystkie rysie w Polsce, to pewnie nie ma nas nawet trzystu.
Poza tym trzymam się raczej z dala od ludzi, a kiedy się zbliżą, to staram się być niezauważony (bardzo się boję tych waszych pędzących pojazdów).
No i mam nocny tryb życia, co oznacza, że kiedy wy biegacie po lesie, ja przeważnie śpię w kryjówce, a kiedy wy idziecie spać – ja ruszam na ŁOWY.

CZEGO NIE ZJESZ DZISIAJ, TEGO JUŻ RACZEJ NIE ZJESZ
Rysie są drapieżnikami, polują przede wszystkim na sarny, mniejsze jelenie, ptaki, zające, gryzonie. Są świetnie przystosowane: potrafią się bezszelestnie skradać i dobrze widzą w ciemności, dzięki czemu udaje im się upolować czasem tyle, że nie są w stanie wszystkiego od razu zjeść. Starają się zostawić sobie coś na później: zakopują w ziemi lub wciągają na drzewo. Często jednak z tych rysich zdobyczy korzystają inne zwierzęta i ryś musi podejmować wysiłek kolejnego polowania.

BIEGAĆ SKAKAĆ LATAĆ PŁYWAĆ!
Ryś jest mistrzem wielu konkurencji:
bieg z przeszkodami  – najlepsze wyniki na krótkich dystansach
skok wzwyż na wysokość 2 metrów - może złapać ptaka, który na widok rysia poderwie się do lotu
pływanie –  ryś przepłynie rzekę lub jezioro szerokie nawet na 500 metrów (a mówi się, że koty nie lubią wody)
skok w dal – do około 6 metrów
wspinanie się po drzewach i skakanie z nich – sprawdzona strategia łowcy
wędrowanie – w ciągu 1 nocy mogą przejść 20 km.
 
 TU BYŁEM
Ryś jest zwierzęciem terytorialnym: potrzebuje sporego obszaru, który oznacza swoim zapachem, najlepiej takiego nieposprzątanego lasu: z powalonymi starymi drzewami i z gęstymi krzakami. Dorosłe rysie żyją samotnie, choć małymi, zanim podrosną, przez pierwszy rok opiekuje się mama – wszędzie z nimi chodzi i uczy polować.
Skąd o tym wiemy, skoro tak trudno spotkać rysie?
Mamy w lasach oko na dzikie zwierzęta – fotopułapki, czyli kamery, które włączają się, kiedy coś się przed nimi poruszy.