Pucowalnia serc

Ewangelie na wrześniowe niedziele

Ewangelie na wrześniowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj, co we wrześniu mówi do ciebie Bóg.

5.09.2021 r.
Mk 7, 31–37
„Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić”.
 
Trudno się żyje, kiedy nie słyszy się tego, co inni mówią do nas, kiedy nie słyszy się mruczenia kota, śmiechu rodziców i szelestu spadających liści z drzew.
Pewnie dlatego przyjaciele przyprowadzili do Pana Jezusa człowieka, który nic nie słyszał. Wierzyli, że Pan Jezus poradzi sobie z jego głuchotą, i się nie mylili.
Jezus wypowiedział nad nim tajemnicze słowo „Effatha”, i od tej chwili głuchy zaczął słyszeć.
A jak jest z tobą? Jakich słów musi używać twoja mama, nauczyciele lub koledzy, abyś w końcu zaczął rozumieć to, co do ciebie mówią?
 
Zadanie: Stwórz swój osobisty słowniczek słów, które „otwierają” uszy twojego rodzeństwa, kolegów, koleżanek i domowników. Zapisz też te słowa, które „zamykają” uszy.
Postanów sobie, że nie będziesz ich już nigdy używać.
 
 
12.09.2021 r.
Mk 8, 27–35
„Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął upominać”.
 
Pan Bóg myśli inaczej niż my. Może dlatego, że ma lepszy słuch i wzrok i jest o wiele mądrzejszy. Poza tym Pan Bóg ma wiele wspólnego z rodzicami. Często nas przestrzegają,  by nie wchodzić zbyt wysoko na drzewo, bo można spaść, by nie zbliżać się do ognia, bo można się poparzyć, itd. I mimo że nieraz się buntujemy, to musimy przyznać, że często mają rację.
Święty Piotr też się buntował. Nawet upominał i poprawiał Pana Jezusa, ponieważ uznał, że on sam wie lepiej. Szybko się okazało, że to właśnie Pan Jezus miał rację, nie on.
 
Zadanie: Rozszyfruj, o co posprzeczali się apostołowie?
Wykreśl co trzecią literkę, a dowiesz się.
Oaopgtlwoyzkbctozoanzminsdicbcanhzajsfewfsgatjknugadfjrtwyuiesęjgkdrstuzioy.
 
 
19.09.2021 r.
Mk 9, 30–37
„O czym to rozprawialiście w drodze? Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto jest z nich największy”.
 
Posprzeczać się z kimś to znaczy mieć inne zdanie, chcieć czegoś innego niż druga osoba. Wiele razy zdarza się nam z kimś posprzeczać. Takie historie przydarzały się nawet apostołom. Pewnego razu, kiedy się sprzeczali, Pan Jezus był blisko nich i wszystko słyszał. Później było im bardzo wstyd.
Można mieć inne zdanie, myśleć inaczej, widzieć inaczej. Można o tym powiedzieć, ale nie wolno się gniewać. Swoje zdanie należy spokojnie wypowiedzieć, ale trzeba też szanować zdanie innych. To trudne, ale możliwe!
 
Zadanie: Zrób jakąś miłą niespodziankę osobie, z którą ostatnio się posprzeczałeś.
 
26.09.2021 r.
Mk 9, 38–43.45.47–48
„Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie straci swojej nagrody”.
 
Ciekawe, o jakim kubku mówił Pan Jezus. O porcelanowym z pozłacanym uchem? O takim z nadrukowanym zdjęciem lub imieniem? No i jaką wodę miał na myśli, mineralizowaną czy zwykłą? Zobaczcie, ile pojawiło się pytań do prostego polecenia. Nie chodzi tu o rodzaj kubka czy wody, ale o gest. Pan Jezus chciał nam pokazać, że każda choćby najprostsza czynność,  jeśli wykonana jest ze względu na Jezusa, staje się niezwykła i na pewno każdy otrzyma za nią nagrodę. Warto więc robić ludziom dobre rzeczy. Najlepiej jak najwięcej.
 
Zadanie: Zaplanuj chociaż jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz szczególnie wrażliwy na inne osoby i ze względu na Pana Jezusa pomożesz im w czymś.