Pucowalnia serc

Ewangelie na majowe niedziele

Ewangelie na majowe niedziele

Urwisie otwórz uszy i posłuchaj, co w maju mówi do ciebie Bóg.

2.05.2021 
J 15, 1–8
„Ja jestem krzewem winnym – wy latoroślami”.
 
Winogrono, choć jest takie małe, to jednak stało się prawie najważniejszym owocem. Wie, że musi mocno trzymać się winnego krzewu i dojrzeć, bo czekają na niego chorzy, dla których robi się z jego owoców sok. A z tych najbardziej dojrzałych winogron przygotowuje się wino, które w czasie Mszy św. staje się Krwią Pana Jezusa. Kto by pomyślał, że takie malutkie, a może stać się aż tak ważne!
Pan Jezus porównał nas do tych owoców, a siebie do winnego krzewu. I obiecał, że jeśli będziemy się Go mocno trzymali, to pięknie dojrzejemy i będziemy Mu bardzo potrzebni.
 
Zadanie:
Pomyśl, kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz, i dlaczego.
 
 
 
9.05.2021
J 15, 9-17
„Wy jesteście przyjaciółmi moimi”.
 
Jakie to szczęście mieć takiego przyjaciela! – często tak mówimy, a później zajmujemy się swoimi sprawami. Odrabiamy lekcje, biegniemy do koleżanek lub kolegów albo siadamy do komputera. Wieczorem ziewamy jak smoki i szybko zmykamy do łóżek – nie mówiąc Przyjacielowi ani „dobranoc”, ani „dziękuję”, ani „jesteś dla mnie najważniejszy”.
Czy tak postępuje się z przyjaciółmi? Nie.
Dla przyjaciela trzeba mieć czas. Trzeba z nim rozmawiać, czyli opowiadać mu o swoich radościach i smutkach, no i trzeba słuchać tego, co ma nam do powiedzenia.
 
 
Zadanie:
Odpowiedz, kiedy ostatnio rozmawiałeś z Panem Jezusem?
 
 
 
 
16.05.2021
Wniebowstąpienie Pańskie
Mk 16, 15–20
„Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba”.
 
W jaki sposób Pan Jezus wstąpił do nieba? Pojechał tam niebieską windą czy też eskortowali Go aniołowie ze specjalnymi GPS-ami? A może było zupełnie inaczej? Tego się nie dowiemy, dopóki sami tam nie pójdziemy. Może właśnie w czasie wniebowstąpienia Pan Jezus przecierał nam szlak, byśmy przypadkiem nie zabłądzili?
Tak chyba nie myśleli wtedy apostołowie, ponieważ stali z zadartymi głowami i wpatrywali się w niebo. Bali się, że już nigdy Go nie zobaczą. Ależ się zdziwili, kiedy okazało się to nieprawdą!
 
Zadanie:
Przypomnij sobie, jak apostołowie spotykali Pana Jezusa po wniebowstąpieniu.
 
 
 
23.05.2021
Zesłanie Ducha Świętego
J 15, 26–27; 16, 12–15
 
„Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie”.
 
Pewnie nieraz bawiliście się w ciuciubabkę i wiecie, jak trudno chodzi się z zasłoniętymi oczami. Zupełnie inaczej jest, kiedy ktoś weźmie nas za rękę i poprowadzi. Wtedy wszystko jest prostsze. Tak jest z nami i Duchem Świętym. On bierze nas za rękę i prowadzi aż do samego Pana Jezusa, bo doskonale wie, że teraz jeszcze zbyt dobrze nie widzimy tego, co jest bardzo ważne. Dlatego pomaga nam przejść przez wiele niebezpiecznych miejsc.
Dobrze, że mamy kogoś takiego jak Duch Święty. I dobrze, że On chce być zawsze blisko nas. Na razie jeszcze Go nie widzimy, ale przecież wiele razy czujemy Jego obecność.
Przyjdzie jednak taki czas, że zobaczymy Go na własne oczy.
 
Zadanie:
Zastanów się, którego z darów Ducha Świętego potrzebujesz najbardziej? W wieczornej modlitwie poproś Go o ten dar.
 
 
30.05.2021
Mt 28, 16–20
„A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
 
Nie lubimy, kiedy rodzice wyjeżdżają z domu. Nie dość, że tęsknimy za nimi, to jeszcze dają nam wiele rad i poleceń, które trudno zapamiętać. Uspokaja nas jedynie myśl, że wiemy, kiedy do nas wrócą. Apostołowie byli w gorszej sytuacji. Nie wiedzieli, kiedy Pan Jezus wróci, dlatego zaczęli zapisywać wszystkie Jego pouczenia, by niczego nie zapomnieć. Dzięki temu mamy Ewangelie i możemy je czytać do dziś.
Czekanie uczy nas cierpliwości i przypomina o tym, co najbardziej kochamy w osobie, za którą tęsknimy.
 
Zadanie:
Pomyśl, co byś powiedział Jezusowi, gdyby dziś zszedł na ziemię?