Temat numeru

Św. Staś nam pokazuje jak się do NIEBA wędruje

Św. Staś nam pokazuje jak się do NIEBA wędruje

Święty Stanisław Kostka urodził się dawno temu. Było to w roku 1550, a więc w czasie, którego nie pamiętają nawet wasi dziadkowie. Na szczęście jego historia została zapisana w wielu mądrych książkach. Była też przekazywana z ust do ust, nie tylko przez mieszkańców Rostkowa, ale i uczniów kolegium jezuickiego oraz przez księży jezuitów. Dlatego wiemy dziś o nim tyle, jakby zawsze był między nami.

Może dlatego mamy takie poczucie, ponieważ Staś Kostka został uznany za świętego, a święci są zawsze z nami. Oczywiście nie widać ich, ale my dobrze wiemy, że są blisko. Zostawiają nam specjalne znaki albo ślady swojej obecności, a rozpoznają je ci, którzy są uważni. Mówi się, że dzieci są niezwykle spostrzegawcze, dlatego zwłaszcza wy z pewnością rozpoznajecie te znaki.
Rozpoznają je również mieszkańcy Rostkowa, miejscowości, w której urodził się św. Staś. Tam przecież nauczył się mówić, chodzić i modlić. Po tamtych drogach, łąkach i ogrodach biegał, podziwiając ich piękno. Dlatego szczególnie tam czuć jego obecność. Całe Rostkowo niemal pachnie św. Stasiem. Czuć go i niemal widać wszędzie.
Ale od początku. Wszystko zaczęło się w 28 grudnia 1550 roku. Dokładnie wtedy urodził się Staś Kostka. Niektórzy wspominają, że mama maleńkiego Stasia zobaczyła wtedy na jego piersiach szczególny znak, który bardzo przypominał krzyż. Pomyślała wtedy, że jej syn będzie kimś wyjątkowym. I oczywiście nie pomyliła się, bo mamy się nie mylą...

Jeśli chcesz dowiedzieć się na przykład o tym, dlaczego Staś Kostka uciekł ze szkoły, lub co się stało z jego bratem, który bardzo rozrabiał - przeczytaj we wrześniowym temacie numeru.
Na stronie numer 2 znajdziesz test Owieczki Magdy. Sprawdź ile jest w tobie podobieństwa do św. Stasia.Wykorzystaj do tego naklejki dołączone do numeru.


Zadania dla śmiałków:
Sprawdź, co wiesz o św. Stasiu?
1. Gdzie się urodził?
2. Ile miał rodzeństwa?
3. Gdzie przed wyjazdem do Wiednia chodził do szkoły?
4. Dokąd uciekł z Wiednia?
5. Do jakiego zakonu wstąpił?
6. Co się stało po jego śmierci z Pawłem, jego starszym bratem?