Pucowalnia serc

Ewangelie na wrześniowe niedziele

Ewangelie na wrześniowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj, co w nowym roku szkolnym mówi do ciebie Bóg.

6.09.2020
Mt 18, 15–20
„Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”.
 
Jeśli chcesz na własne oczy zobaczyć Pana Jezusa, usiąść koło Niego i porozmawiać, to jest na to sposób. Wystarczy zaprosić rodziców, rodzeństwo lub kolegów i zgromadzić się w Jego imię, a On przyjdzie do nas, bo tak obiecał. Po czym poznamy, że już jest? Może zapuka albo włączy wszystkie światła, żeby był lepiej widoczny? Nieprawda. O tym, że już przyszedł, powie nam serce – nasz najlepszy czujnik.
 
Zadanie:
Wybierz chociaż jeden dzień w tygodniu, w czasie którego zaprosisz na wspólną modlitwę swoich rodziców i rodzeństwo.
 
 
13.09.2020
Mt 18, 21–35
„Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie?”.
 
Kto zna poprawną odpowiedź na to pytanie? Raz, pięć, a może siedemnaście?
Pan Jezus powiedział, że aż siedemdziesiąt siedem razy, czyli dosłownie: ZAWSZE.
Chyba nie tylko św. Piotra zdziwiła ta odpowiedź. Nas także dziwi, szczególnie wtedy, kiedy ktoś przychodzi do nas po raz kolejny i mówi: przepraszam, przebacz mi.
 
 
Zadanie:
Policz, ile razy dziś mama musiała ci przebaczać.
 
 
20.09.2020
Mt 20, 1–16a
„Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy”.
 
Czasami narzekamy, że rodzice są wobec nas niesprawiedliwi. Podobnie myśleli pracownicy, którzy przez cały dzień zbierali winogrona w winnicy. Złościli się na gospodarza i na pracowników, którzy przyszli do pracy dopiero pod koniec dnia, a otrzymali taką samą zapłatę jak oni. To niesprawiedliwe – mówili – i nie mieli racji. Bo sprawiedliwość to danie komuś dokładnie tyle, ile potrzebuje. Być człowiekiem sprawiedliwym, to być kimś mądrym i wiedzieć, że każdy z nas ma inne potrzeby. Jak dobrze, że Pan Jezus jest kimś takim wobec nas.
 
Zadanie:
Sprawdź, ile kanapek zjadasz na śniadanie, a ile twoja siostra. Czy miałaby rację, gdyby powiedziała, że mama jest niesprawiedliwa, dając wam jednakową ilość kanapek?
 
 
27.09.2020
Mt 21, 28–32
„«Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy!». Ten odpowiedział: «Idę, panie!», lecz nie poszedł”.
 
Dla niektórych TAK znaczy NIE, a NIE znaczy TAK. Co to za szyfr? Dobrze znają go buntownicy, czyli większość z nas. Dziś podczas czytania Ewangelii słyszeliśmy taką zaszyfrowaną rozmowę. Opowiedział nam ją Pan Jezus. Może po to, żebyśmy się przekonali, że buntowanie się wcale nie jest dobre. A może chciał nam pokazać, że dużo lepiej jest, kiedy TAK znaczy TAK, a NIE znaczy NIE.
 
Zadanie:
Sprawdź, ile razy w ciągu dnia mówisz inaczej, niż myślisz.