Pucowalnia serc

Ewangelie na lipcowe niedziele

Ewangelie na lipcowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i uważnie posłuchaj, co w lipcowe niedziele mówi do ciebie Bóg!

5.07.2020 r.
Mt 11, 25–30
„Uczcie się ode mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem…”.


Po usłyszeniu tej Ewangelii w kościele na pewno pomyślicie: komu w głowie nauka, kiedy rozpoczęły się wakacje? A jednak nie macie racji. Chrześcijanin uczy się przez całe życie, jak stać się podobnym do Pana Jezusa. I owszem, zewnętrznie jesteśmy do Niego trochę podobni, bo zostaliśmy stworzeni „na obraz i podobieństwo Boga”. Ale czy nasze postępowanie też jest takie jak Jezusa?
 
Zadanie:
Narysuj portret dwóch serc – twojego i Jezusa – tak by miały wspólny zbiór. Wpisz w nim  wasze wspólne cechy. A w pozostałych miejscach te cechy, którymi jeszcze się różnicie.
 
 
12.07.2020 r.
Mt 13, 1–23
„Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, niektóre ziarna padały na drogę (…). Inne na miejsca skaliste (…). Inne w końcu padły na ziemię żyzną i plon wydały”.
 
Każdy z nas jest ziarnem, które posiał Pan Bóg. I to ziarnem, które trafiło na żyzną glebę. Tylko czy będzie chciało rosnąć, zależy od niego. Ze zboża można upiec smaczny chleb, którym się wszyscy najedzą. Ale co można zrobić z twojego plonu? Jakie są twoje czyny, czy  na pewno dobre jak chleb? Czy po nich smutni się uśmiechają, a ci, co płakali, wycierają oczy?
 
Zadanie:
Przygotuj ziarno oraz szklane naczynie. Jeśli uda ci się zrobić coś dobrego w ciągu dnia, wrzuć do niego jedno ziarenko. Po tygodniu sprawdź, czy jesteś z siebie zadowolony.
 
 
 
19.07.2020 r.
Mt 13, 24–43
„Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc się wziął na niej chwast?”.
 
Denerwujemy się, kiedy robimy coś dobrego, a inni niweczą naszą pracę i psują to. Wyobraźcie sobie, że tak było zawsze. Pan Bóg robi dla nas coś dobrego, a diabeł to psuje. I przez lata jest tak samo. Ważne jest, byśmy stanęli w drużynie Pana Boga i razem z Nim zostawiali na ziemi wiele dobra. Może diabeł się w końcu zniechęci i podda?
 
Zadanie:
Grzech jest jak chwast, który nie pozwala rosnąć w nas dobrym rzeczom. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz byłeś u spowiedzi. Może warto znów się wybrać?
 
 
26.07.2020 r.
Mt 13, 44–52
„Podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł”.
 
Czy wierzysz w to, że każdy, kto ma serce, ukrywa w nim skarby znacznie cenniejsze niż perły? Perła zamknięta jest w muszli. Można ją złowić i wyjąć jej skarb. Natomiast skarby z naszego serca możemy wyjąć tylko my sami. Są nimi na przykład: miłość, przebaczenie, zrozumienie, łagodność, dobroć, uprzejmość, radość, pokój, cierpliwość… – najcenniejsze skarby świata. Szkoda, że ludzie zapominają o tym.
 
 
Zadanie:
Gdyby można było z twoich pereł zrobić naszyjnik, ile ich udałoby się tobie nawlec na sznur?