Pucowalnia serc

Ewangelie na lutowe niedziele

Ewangelie na lutowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj, co w lutym chce ci powiedzieć Bóg.

2.02.2020 r.
Łk 2, 22–40
„Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby przedstawić Panu”.
 
Dzieci są największym skarbem rodziców. Dlatego tak często mówią do was „mój drogi”, „mój skarbie”, „serduszko”, „kochanie”… itd. Są gotowi dla was zrobić absolutnie wszystko i dać wam to, co najlepsze. Dlatego wielu rodziców najszybciej jak się da, po urodzeniu dziecka, przynosi je do kościoła. Tak też zrobiła Maryja z Józefem. Po czterdziestu dniach od narodzin Pana Jezusa zanieśli Go do świątyni i ofiarowali Bogu, jako najcenniejszy swój skarb. Wasi rodzice też tak zrobili. Ofiarowali was Panu Bogu, a w ten sposób powiedzieli Mu, że dziękują za was, czyli za ten najcenniejszy SKARB, który Bóg im dał.
 
Zadanie:
Zapytaj rodziców, kiedy pierwszy raz zanieśli cię do kościoła. Czy było to w dzień chrztu świętego, czy wcześniej.
 
 
 
9.02.2020 r.
Mt 5, 13–16
„Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić”.
 
Jak ważna jest sól, przekonujemy się szczególnie wtedy, kiedy zabraknie jej w jakiejś potrawie. Nikomu wtedy ona nie smakuje.
Sól nie tylko nadaje smak, ale również konserwuje, czyli chroni od zepsucia.
Mówi się, że chrześcijanin bez wiary i miłości jest jak zwietrzała sól, czyli taka, która ani nie soli, ani nie chroni od zepsucia. Dlatego Jezus zaprasza nas, byśmy chcieli być „solą ziemi”, czyli ludźmi, którzy naprawdę Mu wierzą i kochają Jego naukę. Bo dzięki temu świat się nie zepsuje.
 
Zadanie:
Poproś mamę, by przygotowała tobie np. jajecznicę, ale bez dodatku soli. Wtedy zrozumiesz, jak ważne zadanie ma do spełnienia sól – a także i ty.
 
16.02.2020 r.
Mt 5, 17–37
 
„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić”.
 
Często ustalamy z rodzicami zasady naszego postępowania, zgadzamy się na nie, a później i tak się do nich nie stosujemy. Na przykład uzgadniamy, że wracamy od kolegów o określonej godzinie, a przychodzimy do domu później. Czyli łamiemy zasady.
Człowiek przestrzegający ustalonych zasad to człowiek mądry, odpowiedzialny, uczciwy, inaczej człowiek honoru. Taką osobą był Jezus. Mógł zmienić zasady, ale tego nie zrobił, tylko wypełnił je w stu procentach.
 
Zadanie:
Przez najbliższy tydzień spróbuj wypełnić wszystkie zasady, jakie obowiązują w twoim domu i klasie.
 
 
 
23.02.2020 r.
Mt 5, 38–48
„Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!”.
 
Nadstawienie drugiego policzka nie jest łatwym zadaniem. Wiemy o tym prawie wszyscy. Przychodzi nam to trudno, szczególnie wtedy, gdy inni na nas patrzą. Boimy się, że pomyślą o nas, że jesteśmy słabi i nie potrafimy się obronić. Nie chcemy, by się z nas śmiali i pokazywali palcami. Warto jednak w takich chwilach pamiętać, że dobry uczeń Jezusa, choć jest mocny jak lew, to nie walczy i nie odpłaca złem za zło. Bo dobrze wie, że dobro i łagodność są mocniejsze niż złość.
 
Zadanie:
Sprawdź przez cały tydzień, ile razy uda ci się odpłacić dobrem za zło.