Pucowalnia serc

Ewangelie na listopadowe niedziele

Ewangelie na listopadowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i słuchaj, co w listopadowe niedziele mówi do ciebie Bóg.

1.11.2020
Mt 5, 1–12a
„Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.
 
Wszyscy lubimy otrzymywać nagrody. Szczególnie te, na które uczciwie zapracowaliśmy. Kiedy jesteśmy nagradzani, to radość jest tak ogromna, że już nie pamiętamy trudów i wyrzeczeń, które musieliśmy ponieść, by ją otrzymać.
Wyobraźcie sobie, że tak będzie na końcu naszego życia. Sam Pan Jezus i Jego aniołowie będą na nas czekali przy bramie nieba i wręczą nam nagrodę za dobre i uczciwe życie. I co najważniejsze, radość z tej nagrody nie zniknie po kilku dniach, ale będzie trwała zawsze. Niektórzy nawet mówią, że z dnia na dzień ta radość będzie coraz większa. Trudno nam sobie to wyobrazić, ale Pan Jezus nam to obiecał.
 
 
Zadanie:
Sprawdź, jaka obietnica Jezusa ukrywa się pod słowami zapisanymi w Pierwszym Liście do Koryntian, rozdział 2, werset 9.
 
 
8.11.2020
Mt 25, 1–13
„Rozsądne (panny) zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach”.
 
Wszyscy chcą być mądrzy. Nikt nie lubi, jeśli mówi się o nim, że brakuje mu oleju w głowie. Ale zdecydowanie gorzej jest, kiedy brakuje nam oliwy w sercu. I nie chodzi o oliwę tłoczoną na przykład z oliwek. Chodzi o tę oliwę, która jest symbolem wiary, miłości i dobrych uczynków. O niej właśnie myślał Pan Jezus, opowiadając przypowieść o pannach mądrych i mniej mądrych. Chce, abyśmy świecili jej światłem tak, aby wszyscy ludzie bez problemu mogli trafić do królestwa niebieskiego.
 
Zadanie:
Kiedy na dworze będzie ciemno, zaproś rodziców do swojego pokoju. Zapal świecę i zgaś wszystkie światła. Zobacz, jak ważne jest prawdziwe światło w życiu człowieka.
 
 
 
15.11.2020
Mt 25, 14–30
„Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności”.
 
Czasami myślimy, że nasi przyjaciele zostali lepiej potraktowani przez Pana Boga od nas, bo otrzymali więcej talentów niż my. To nieprawda! Każdy człowiek otrzymał tyle darów i talentów, ile jest mu potrzebnych. Ważne jest to, by umieć je w sobie znaleźć i rozwijać. Jak je rozpoznać? Warto czasami posłuchać, co inni mówią o nas. Często słyszymy zdania: ładnie narysowałaś, pięknie śpiewasz, świetnie grasz w piłkę itd. Może trzeba się zastanowić nad tymi słowami, a nie od razu zaprzeczać?
 
Zadanie:
Spróbuj ustalić, co jest twoim największym talentem. Następnie pomyśl, w jaki sposób go rozwiniesz.
 
 
 
22.11.2020
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata      
Mt 25, 31–46
„Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody (…)”.
 
Boimy się oceniania naszych czynów, a już na pewno tego, co nam się nie udało. Najchętniej byśmy unikali takich chwil. A Pan Jezus mówi do nas w Ewangelii o tym, że wszyscy staniemy przed Nim jako Królem i będziemy rozliczeni z naszego postępowania. Czy musimy się bać? Nie. Panu Jezusowi chodziło o to, byśmy byli bardziej wrażliwi na to, co robimy, w jaki sposób postępujemy, jak traktujemy innych ludzi. Byśmy brali wzór z Niego.
 
Zadanie:
Znajdź w sobie trzy cechy, które upodabniają cię do Jezusa Chrystusa Króla. Bo przecież jesteś Jego dzieckiem. Pamiętaj!
 
 
29.11.2020
Mk 13, 33–37
„Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie”.
 
Czasami mama mówi, że kiedy wróci z pracy, chce nas zastać przy odrabianiu lekcji. Jednak nie zawsze wraca o tej samej porze. Na wszelki wypadek trzeba więc zrobić, o co nas prosi, bo może jej być bardzo przykro, kiedy przyjdzie do domu, a my będziemy zajmowali się czymś innym. Podobnie jest z przyjściem Pana Jezusa, który bardzo chce, byśmy w czasie Jego przyjścia mieli czyste serca i ręce pełne dobrych uczynków. Czy nam się to uda?
 
Zadanie:
Wymyśl trzy postanowienia na Adwent, które pomogą ci pamiętać o tym, że przygotowujesz się na spotkanie z Panem Jezusem, który znów narodzi się nocą 24 grudnia.