Pucowalnia serc

Ewangelie na styczniowe niedziele

Ewangelie na styczniowe niedziele

Urwisie, otwórz ucho i posłuchaj co w styczniu mówi do ciebie Bóg!

 
5.01.2020
J 1, 1–18
„(…) a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła”.
 
Nie lubimy ciemności i większość z nas czuje się w niej nieswojo. Pan Bóg wiedział o tym, dlatego przysłał nam Pana Jezusa, który wygonił ciemność i zapalił prawdziwe światło, czyli takie, które nigdy nie zgaśnie. Jezus jest „Światłością świata”, pamiętaj o tym, kiedy ciemność spróbuje cię przestraszyć. I pomyśl też o trzech królach, którzy musieli wpatrywać się w jasność Gwiazdy Betlejemskiej, żeby nie przestraszyć się ciemności i na pewno trafić do stajenki betlejemskiej.
 
Zadanie: Zdejmij z choinki najładniejszą gwiazdę i połóż na szafce przy łóżku. Będzie ci przypominać, że światło pokonało ciemność.
 
 
12.01.2020
Mt 3, 13-17
„A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego”.  
 
Czasami myślimy, że gdyby nad nami otworzyło się niebo jak nad Panem Jezusem, to wszystko byłoby łatwiejsze. Ale nie mamy racji, bo przecież niebo zostało otwarte nad każdym z nas w czasie chrztu świętego. Widzieli to nasi rodzice i rodzie chrzestni. Porozmawiajcie z nimi o tym.
 
Zadanie: Poproście rodziców, aby opowiedzieli wam, jak wyglądał wasz chrzest.
 
 
19.01.2020
J 1, 29-34
„«Rabbi! - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie»”.
 
Często podziwiacie wasze domy, domy koleżanek i kolegów. Lubicie zapraszać innych do siebie i sami przyjmować zaproszenia. Pan Jezus nie zaprosił pierwszych uczniów do swojego domu, bo go nie miał. Powiedział tylko: „Pójdź za mną” - i uczniowie poszli. Wcale nie pytali o gorącą herbatę ani o ciasto ze śliwkami. Jak myślicie, co takiego miał Pan Jezus, że apostołowie nie zastanawiali się, gdzie będą spać i przy jakim stole będą jeść, tylko poszli za Nim i zostali Jego uczniami?
 
Zadanie: Podziękuj Panu Jezusowi za swój dom, za to, że masz gdzie mieszkać.
 
 
26.01.2020
Mt 4, 12-17
„Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie»”.
 
Kiedy jest ciemno, nie widać dokładnie nieumytych rąk lub ile niedozwolonych słodyczy zjedliśmy. Wystarczy jednak, że ktoś zapali światło i wszystko wychodzi na jaw. Tak też jest z naszym sercem. Koniecznie potrzebujemy „pstryczka-elektryczka”, czyli włączenia światła, a dokładnie naszego sumienia. Ono bezbłędnie podpowiada, co jest dobre, a co złe. Wystarczy tylko uważnie go słuchać.
 
Zadanie: Wyłącz światło w swoim pokoju i spróbuj znaleźć np. zeszyt do matematyki. Zobaczysz, jakie to będzie trudne.