Pucowalnia serc

Ewangelie na wrzesniowe niedziele

Ewangelie na wrzesniowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj co we wrześniu mówi do ciebie Bóg.

1.09.2019 r.
Łk 14, 1. 7–14
„Jeśli cię ktoś zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca”.
 
 
Wielu z nas lubi bajkę o „doceń-cie-mnie”. Na każdym kroku powtarza: „doceń-cie-mnie”. A echo odpowiada: mnie, mnie, mnie…
A Pan Jezus przypomina nam dziś, by myśleć także o innych. By ich zauważyć, oddać im lepsze miejsce, docenić… To jest najważniejsza myśl Ewangelii. Jeśli uda nam się zgodnie z nią postępować, to w oczach Boga zawsze będziemy docenieni.
 
Zadanie:
W tym tygodniu podziel się z kimś tym, co jest dla ciebie najlepsze.
 
8.09.2019 r.
Łk 14, 25–33
 
„(…)kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem”.
 
Szczególnie na początku roku szkolnego chcemy wiedzieć, co znaczy być dobrym uczniem Jezusa. Dlatego Pan Jezus podpowiada, że trzeba się wyrzec wszystkiego, co posiadamy. I nie chodzi o nowy tornister lub modne adidasy. Chodzi o to, by nie być z ich powodu nadętym jak paw. W twojej klasie na pewno są takie osoby, którym nikt nie kupił nic nowego. Zachowuj się więc tak, by tym osobom nie było przykro.
 
Zadanie:
Sprawdź w Ewangelii, do ilu ludzi Jezus powiedział te słowa.
 
 
 
 
15.09.2019 r.
Łk 15, 1-32
„Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zagubioną?”.
 
Na pewno wiele razy zgubiliście coś, co było dla was cenne. I czasami udawało się to odnaleźć, innym razem nie. Kiedy popełniamy grzech, to wtedy gubimy się Panu Bogu, a On nas szuka i bardzo się martwi, że zgubiliśmy się na zawsze.
Grzech nakłada na nas jakby czapkę niewidkę – bo grzech ma duże wspólnego z diabłem, a ten chce, żeby Pan Bóg nas nie znalazł. Ale On i tak wciąż nas odnajduje.
 
Zadanie:
Sprawdź w Ewangelii, co pasterz zrobił z owcą, którą odnalazł.
 
22.09.2019 r.
Łk 16, 1–13
„Żaden sługa nie może dwom panom służyć”.
 
Dziś Pan Jezus przestrzega nas, żebyśmy nie byli lisami. Czyli osobami, które kłamią i są nieprawdziwe. I zachęca nas, byśmy mieli odwagę przyznawać się do błędów i nigdy nie oszukiwać.
Przypomina, że w prawdzie jest najwięcej siły. Wydaje się wam, że prawda jest słaba i przegrywa? Błąd. Ona jest bardzo mocna. Czasami działa powoli, ale z taką mocą, że kłamstwo ucieka przed nią gdzie pieprz rośnie.
 
Zadanie:
Dokończ zdanie: Żaden sługa nie może dwom panom służyć,
bo ………………………………………………………………………………………………………………………………………….
 
 
 
 
29.09.2019 r.
Łk 16, 19-31
„Żył pewien człowiek bogaty(…). U bram jego pałacu leżał żebrak (…)”.
 
Spotykamy wielu żebraków. Niektórzy są prawdziwi, inni tylko udają, że są żebrakami. Jak ich rozpoznać? Nie wiem. Może zostawmy to zadanie dorosłym. A my? Do każdego uśmiechnijmy się i powiedzmy dobre słowo. Dziś – zarówno bogaci ludzie, jak i biedni – potrzebują uśmiechu i dobrego słowa. A to możemy rozdawać każdemu bez pytania.
 
Zadanie:
Sprawdź w Ewangelii, co stało się po śmierci z bogatym człowiekiem, a co z Łazarzem.
Bogaty człowiek ……………………………………………………………………………………………………………
Łazarz ……………………………………………………………………………………………………………………………………