Czytamy bo to kochamy

Odpowiedzialność czyli wykład profesora Antoniego Aligatora

Odpowiedzialność czyli wykład profesora Antoniego Aligatora

Był wrzesień. Przy drzwiach wejściowych domu Lamelii Szczęśliwej spotkali się Gabrysia Gałka z tabliczką gorzkiej czekolady i Kajtek Kurek z takim samym smakołykiem. – Czy wiesz, dlaczego mieliśmy przynieść czekoladę? – spytała dziewczynka. – Pewnie znowu jakieś ćwiczenie cierpliwości – jęknął chłopiec. I wtedy skrzypnęły drzwi.

– Punktualni jak nigdy – uszczypliwie zauważyła pani Szczęśliwa. – Czekolady zostają, a my idziemy.
– Idziemy? – zdziwiła się Gabi. – A dokąd?
– Nieważne dokąd – odpowiedział Kajtek. – Ważne, że nie będzie matematyki. – Bardzo się cieszę, że doszła pani do tego samego wniosku co ja. Szkoda tak pięknego dnia, by powtarzać: siedem razy osiem równa się pięćdziesiąt sześć. A po drugie, wkuwanie tabliczki mnożenia jest zupełnie bez sensu. Jest przecież kalkulator.
– Aligator – gospodyni poprawiła chłopca. – A właściwie profesor Antoni Aligator. Za kwadrans w bibliotece rozpocznie on wykład o odpowiedzialności. Ruszajmy, by się nie spóźnić.
I ruszyli.
Piętnaście minut później profesor uprzejmie się przywitał, podziękował za przybycie i donośnym głosem rozpoczął wykład.
– Odpowiedzialność. O jak „odrzutowiec”, D jak „drabina”. P jak „parasol”. O jak „ogryzek”. W jak „wielbłąd”. I jak „igła”. E jak „elf”. D jak „deszcz”. Z jak „zając”. I jak „igloo”. A jak „aligator”. L jak „lornetka”. N jak „nocnik”. O jak „okulary”. Ś jak „ślimak”. Ć jak „ćma”. Odpowiedzialność! – powiedział ponownie. –  Ostatnio rozmawialiśmy o odpowiedzialności za siebie. Powtórzę, dla utrwalenia. Odpowiedzialny za siebie człowiek śpi odpowiednią liczbę godzin. Zdrowo się odżywia. Pamięta, aby jeść warzywa i owoce. Nie objada się słodyczami. Codziennie się gimnastykuje. Nie przysysa się do komputera lub telewizora na kilka godzin dziennie. No i często się uśmiecha. A dzisiaj… zajmiemy się odpowiedzialnością za zwierzęta – oznajmił. – O rany! Kapsel. Mój ukochany psiak...

Co się stało Kapslowi i czy profesor Antoni Aligator okazał się człowiekiem odpowiedzialnym? Przeczytajcie w wrześniowym numerze "Małego Przewodnika" na stronach 20-23.