Temat numeru

Jakim światłem świecę?

Jakim światłem świecę?

Gdyby nagle przestało świecić słońce, a wszystkie elektrownie skończyłyby produkować prąd, dzięki któremu mamy światło, byłoby bardzo źle. Powoli życie na naszej planecie zaczęłoby zamierać. Rośliny przestałyby rosnąć i wydawać plony. Fabryki i zakłady pracy stałyby bezużyteczne. A także ludzie i zwierzęta nie potrafiliby żyć w ciemności. Dlatego tak ważne jest światło.

2 lutego obchodzimy święto Matki Bożej Gromnicznej, które tak bardzo związane jest ze światłem. Pierwsze takie święto obchodzono prawie 2000 lat temu. Było to dokładnie 40 dni po narodzeniu Pana Jezusa. Wtedy Maryja z Józefem i maleńkim Jezusem przyszli do świątyni w Jerozolimie, by ofiarować Panu Bogu swojego Synka. Symeon, który czekał w świątyni na spotkanie z Panem Jezusem, widząc, że Maryja z Józefem zbliżają się do progu świątyni, wybiegł na ich spotkanie i patrząc na Pana Jezusa, wypowiedział między innymi takie słowa: „Światło na oświecenie pogan”.
Odtąd Maryja, która niosła na ręku Pana Jezusa – ŚWIATŁOŚĆ dla całego świata  – przedstawiana jest ze świecą, bo świeca również daje światło.
Stąd też święto Ofiarowania Pańskiego nazwane jest także świętem Matki Bożej Gromnicznej...

W dalszej części między innimi o tym co to jest gromnica i co się powinno z nią robić? A tekże MINITEST, który pomoże wam sprawdzić jakim światłem świeci wasze serce.