Pucowalnia serc

Ewangelie na lutowe niedziele

Ewangelie na lutowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj co w lutym mówi do ciebie Bóg.

3.02.2019 r.
Łk 4, 2130

„A wszyscy (…) dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego”.

Czasami na początku zachwycamy się kimś, a zaraz potem mówimy o nim wiele złych i niepotrzebnych rzeczy. Tak samo Żydzi robili z Panem Jezusem. Kiedy zaczął przemawiać w synagodze, wszyscy się zachwycili Jego mądrością i pięknym sposobem wysławiania się, ale już po chwili wyrzucali Go ze swojego miasta. Dlaczego tak jest? Może dlatego, że do jednego ucha anioł szepcze nam prawdziwe słowa, a do drugiego diabeł mówi same kłamstwa. Kogo słuchamy?

Zadanie: W jakim miejscu nauczał Jezus i dokąd wyprowadzali Go Żydzi?


10.02.2019 r. 
Łk 5, 111
„Na Twoje słowo”…

Czy św. Piotr, który miał wtedy na imię Szymon, nie przypomina trochę ciebie? I czy jego rozmowa z Panem Jezusem na pewno nie ma nic wspólnego z twoimi rozmowami z rodzicami?
Przecież to on, Szymon rybak, „lepiej” niż Pan Jezus wie, gdzie i kiedy łowi się ryby. Tak jak ty – „lepiej” wiesz od rodziców, co jest dla ciebie lepsze.
Szymon zostawił jednak swoje racje i powiedział do Pana Jezusa: „Na Twoje słowo zarzucę sieci”. Zobacz, jak to zadziałało! Taka niespodzianka! Połów okazał się tak obfity, że sieci aż zaczęły się rwać.

Zadanie: Ile łodzi zostało napełnionych rybami?


17.02.2019 r. 
Łk 6, 17. 20–26
„Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże”…

Pewien chłopiec powiedział mi kiedyś, że Pan Jezus mówił o bardzo niemodnych sprawach. Ponoć dziś, takie osoby, które „cieszą się, że nic nie mają lub płaczą przy innych, nazywa się nie „błogosławionymi”, ale „ofiarami losu”.
To smutne. W czasach Pana Jezusa ludzie doskonale rozumieli, co znaczy słowo „błogosławiony”. Większość z nich marzyła, żeby właśnie takim być.
Dziś, wydaje nam się, że wiemy więcej o życiu i świecie, niż ludzie żyjący dwa tysiące lat temu. Ale chyba nie mamy racji, bo ciągle mylimy tchórzostwo z odwagą. Prawdziwa odwaga, to nie pogardzanie słabszymi i dokuczanie temu, kto się nie obroni – bo tak naprawdę taka postawa nazywa się tchórzostwem. Ludzie słuchający wtedy Jezusa doskonale o tym wiedzieli, a my?
Zadanie: Ile błogosławieństw wypowiedział Jezus w dzisiejszej Ewangelii, a ile raz powiedział „biada”?

24.02.2019 r.
Łk 6, 27–38
„Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie”.

Jezus zdradza nam dziś złotą zasadę, która pomoże nam stać się ludźmi szczęśliwymi. Wszyscy chcemy żyć w radości, pokoju, szacunku i przyjaźni – ale nie zawsze nam to wychodzi. Z tego powodu jesteśmy nieraz smutni i zmartwieni. I chyba dlatego Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii podpowiada nam, co dokładnie należy zrobić, by w naszych sercach i na twarzach był uśmiech i pokój. Radzi nam, byśmy dobrze czynili tym, którzy czynią nam źle. A więc mówili o nich dobrze, myśleli dobrze, a nawet modlili się za nich. Niektórym wydają się te podpowiedzi zbyt trudne, dlatego nie postępują zgodnie z nimi.  Ale ci, którzy zaufali Jezusowi i postępują tak jak On podpowiada są naprawdę szczęśliwi.

Zadanie: Sprawdź, co według Biblii oznacza słowo: BŁOGOSŁAWIONY