Pucowalnia serc

Ewangelie na adwentowe niedziele

Ewangelie na adwentowe niedziele

Urwisie otwórz ucho i posłuchaj co w czasie Adwentu mówi do Ciebie Bóg

1.12.2019 r.
Mt 24, 37–44
„Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie”.
 
Na pewno łatwiej by było, gdyby Pan Jezus zawiadomił nas, w jakim dniu i o której godzinie zamierza powrócić na ziemię. A tak musimy być czujni i wciąż wypatrywać, czy aby nie nadchodzi. Dobrze, że mamy do pomocy serce, które jest lepsze od wszelkich lunet i teleskopów – i natychmiast wyczuwa, kiedy Jezus się zbliża.
 
Zadanie: W jakich sytuacjach serce bezbłędnie wyczuje obecność Jezusa, a w jakich może działać z zakłóceniami?
 
 
8.12.2019 r.
Łk 1, 26–38
„Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus”.
 
Każda kobieta w Izraelu marzyła, by zostać mamą Jezusa. A Bóg wybrał Maryję. Posłał do niej archanioła Gabriela, który miał jej przekazać tę niezwykłą wiadomość. Dobrze, że Maryja nie przestraszyła się i wysłuchała do końca tego, co Gabriel ma jej do powiedzenia. Dzięki temu, że jej odpowiedź brzmiała: TAK – Jezus narodził się na ziemi.
 
Zadanie: Poszukaj w Piśmie Świętym dokładnej odpowiedzi, którą Maryja dała archaniołowi. Znajdziesz ją w Ewangelii św. Łukasza 1, 38.
 
15.12.2019 r.
Mt 11, 2–11
„Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela”.
 
Każdy z nas ma do spełnienia jakieś ważne zadanie, podobnie jak Jan Chrzciciel. On miał przygotować ludzi na przyjście Jezusa. I wypełnił je doskonale. A my, w jaki sposób wypełniamy swoje zadania? Adwent to bardzo dobry czas, by się o tym przekonać.
 
Zadanie:
Zastanów się, jakie tobie Bóg wyznaczył zadanie. Jak je wypełniasz?
 
22.12.2019 r.
Mt 1, 18–24
„Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak”.
 
Wszyscy wiemy, jak było z narodzeniem Pana Jezusa. A i tak wielu zastanawia się, dlaczego nikt wcześniej nie przygotował Mu miejsca na narodzenie, pieluszek, ubranek, mleka. Nikt nie przyprowadził lekarza do Matki Bożej i nie zadbał, by miał ciepło i czuł się bezpiecznie. I dlaczego musiał urodzić się w najbiedniejszej szopce, kiedy wokół były piękne domy i gospody.
I tylko anioł nam cicho podpowiada, że tak miało być. Bo kto by Mu wtedy zaśpiewał kolędę Jezus malusieńki leży wśród stajenki, płacze z zimna, nie dała mu matula sukienki…?
 
Zadanie:
Zaplanuj narodzenie Pana Jezusa w twoim domu. Masz jeszcze całe dwa dni. Jakie miejsce Mu przygotujesz, jak powitasz i jak będziesz świętował Jego kolejne urodziny?
 
 
29.12.2019 r.
Mt 2, 13–15.19–23
„Gdy odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem»”.
 
Z aniołami sprawa nie jest prosta. Przychodzą po cichu lub we śnie i nie można z nimi za dużo porozmawiać. Mają też swoje zasady: przychodzą, kiedy są przysłani, mówią to, co mają podpowiedzieć, i odchodzą. Na szczęście ani Maryja, ani Święty Józef za bardzo nie chcieli dyskutować, tylko zrobili to, co im anioł polecił.
 
 Zadanie:
Aniołowie mówią także i do nas. Pomyśl, co takiego anioł podpowiedział tobie lub przed czym cię ochronił.