Temat numeru

PAMIĘĆ cenny skarb

PAMIĘĆ cenny skarb

- Mamusiu, po co nam te stare albumy? – zapytał Tomek. – Mamy w nich chyba z tysiąc zdjęć. Przecież nie są nam do niczego potrzebne, mają na sobie tylko mnóstwo kurzu.

- Te albumy to jedna z najcenniejszych rzeczy w naszym domu. Każde zdjęcie przypomina nam kogoś, kto jest bardzo ważny dla naszej rodziny, dla nas, a nawet dla Polski. Spójrz choćby na tę fotografię.
- To nasza babcia! – zawołał Tomek. – Pamiętasz te pyszne rogale, które dla nas piekła? Szkoda, że już jej nie ma z nami.
- Ależ jest – zaprzeczyła mama. – Jest w naszych sercach, wspomnieniach i pamięci.
- Tylko tyle?
- Chciałeś chyba powiedzieć: aż tyle – sprostowała mama. - Bo w pamięci i sercu pozostanie na zawsze. Oczywiście jeśli tylko tego zechcesz.
- Hm… - zastanowił się Tomek. – A co to jest ta pamięć i dlaczego chwilami się pojawia, a chwilami nas opuszcza.
- Pamięć to jedna z funkcji ludzkiego umysłu. Możemy o niej powiedzieć inaczej: że to zdolność  do poznawania, przechowywania i odtwarzania różnych informacji.
- To tak jak dyktafon! – ucieszył się Tomek. – Możesz nagrywać, odtwarzać i znów nagrywać.
- Trochę nie do końca – nie zgodziła się mama. Dyktafon ma określoną ilość miejsca na nagrywanie. Poza tym nie zawsze masz go przy sobie. A pamięć masz zawsze. I raczej nigdy się nie psuje.
 
Gdzie mieszka pamięć?
Jak to się dzieje, że coś pamiętamy?
O KIM na pewno pamiętamy?

O CZYM na pewno pamiętamy?
Na pewno znacie odpowiedzi na te pytania? Jeśli nie jesteście pewni, zajrzyjcie do numeru listopadowego "Małego Przewodnika" i wszystko się wyjaśni.