Pucowalnia serc

Ewangelie na październikowe niedziele

Ewangelie na październikowe niedziele

Urwisie, posłuchaj co tym razem mówi do ciebie Bóg.

6.10.2019
Łk 17, 5–10
„Gdybyście mieli wiarę jak ziarenko gorczycy…”.
 
Często myślimy, że nasza wiara jest dużo większa niż ziarenko gorczycy. Tylko nie rozumiemy, dlaczego na nasze polecenie nie chce się przesunąć nawet zeszyt na biurku, a co dopiero góra lub drzewo, o których mówi Pan Jezus. Czy wiesz, że trudniejsze od przesuwania gór i przesadzania drzew jest uśmiechnięcie się do kogoś, kto jest smutny, przepuszczenie w drzwiach kogoś, kto się spieszy, ustąpienie miejsca w autobusie. Wyobraź sobie, że takie rzeczy potrafią tylko ci, którzy mają wiarę jak ziarenko gorczycy.
 
Zadanie:
Spróbuj wysiać ziarenka pietruszki lub mięty albo roślinki, którą bardzo lubisz. Podlewaj ją i dbaj, by miała odpowiednią ilość światła. Sprawdź, jak szybko i jak duża wyrośnie.
 
13.10.2019 r.
Łk 17, 11–19
„Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.
 
Wiara to wielka zagadka. Pan Jezus powiedział, że wiara uzdrawia wszystkie choroby, a przecież tyle osób choruje. Leżą w szpitalach lub przyjmują lekarstwa, a z chorobami muszą się rozprawiać lekarze i pielęgniarki. Czyżby wiara sobie z nimi nie radziła?
Ona radzi sobie, i to całkiem dobrze. Czasami jednak Pan Bóg posługuje się ludźmi. Często jest w tym trochę podobny do mamy i taty, którzy potrafią wszystko zrobić sami, ale jednak proszą cię o pomoc. Robią to po to, byś czuł się potrzebny i szczęśliwy.
 
Zadanie:
Zapytaj rodziców, w czym możesz im dziś pomóc, i spełnij ich prośbę z radością.
 
20.10.2019 r.
Łk 18, 1–8
„Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”.
 
Wydaje się nam, że Pan Bóg wcale nie musi szukać wiary na ziemi, bo widać ją wszędzie. Wystarczy spojrzeć na kościoły, krzyże i kapliczki. A jednak Panu Bogu chodzi o tę wiarę, która mieszka w sercu i zmienia ludzi tak, że dzięki nim na świecie jest pokój, radość i dobro.
Dużo łatwiej jest pójść w niedzielę do kościoła lub wziąć do ręki różaniec, ale być dobrym dla innych, przebaczać krzywdy, cieszyć się z sukcesów innych jest o wiele trudniej. A to jest właśnie prawdziwa wiara.
 
Zadanie:
Wymień pięć osób, które według ciebie na pewno mają wiarę w sercu. Pomyśl, w czym chcesz ich naśladować.
 
 
27.10.2017 r.
Łk 18, 9–14
„Każdy, kto się wywyższa, będzie poniżony...”.
 
Dobrze wiemy, jak to czasami bywa w klasie. Nie brakuje tych, którzy chcą być lepsi od innych i często pchają się na pierwsze miejsca. Nieśmiali pozostają z tyłu. I gdyby nie to, że trzeba poprawić ocenę ze sprawdzianu lub że przypadł dyżur ścierania tablicy, to pani może zapomniałaby, że ma w klasie jeszcze innych uczniów.
A to bardzo ważne, by umieć dostrzec wokół siebie innych, by ustąpić im miejsca, podzielić się czymś, zaprosić do wspólnej zabawy.
 
Zadanie:
Pomyśl o dzieciach z krajów misyjnych, o których nikt się nie troszczy. Odmów za nie  dziesiątkę różańca, prosząc Matkę Bożą, by posłała im ludzi o anielskich sercach.