Pucowalnia serc

Ewangelie na czerwcowe niedziele

Ewangelie na czerwcowe niedziele

Urwisie otwórz uszy i posłuchaj co w czerwcu mówi do Ciebie Bóg.

 
3.06.2018 r.
Mk 2, 23–3, 6
 
„Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy złego?”.
 
Szabat to dzień, który jest szczególnie poświęcony Panu Bogu. Dla Izraelitów była nim sobota, dla nas chrześcijan – niedziela. Jeśli dzień poświęcony jest Panu Bogu, to
chyba nie wypada wtedy czynić nic złego. Dlaczego więc Pan Jezus zadał słuchaczom takie dziwne pytanie? „Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy złego?”.
Może dlatego, że zmartwił się, kiedy zobaczył, jak ludzie wyliczają dobre uczynki. A dobra nigdy nie jest za dużo. Należy je czynić i czynić, i wciąż go będzie za mało. Od dobrych uczynków nigdy nie ma świąt, wolnego ani wakacji.
 
Zadanie: Policz, ile dobrych uczynków zrobiłeś dziś, a ile mógłbyś zrobić.
 
 
 
10.06.2018 r.
Mk 3, 20–35
„Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”.
 
Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jakim jesteś bratem lub siostrą dla twojego rodzeństwa? Czy mogą zawsze na ciebie liczyć? A może dokuczasz im, wstydzisz się ich, śmiejesz z nich, nie pomagasz?
Lepiej uważaj, bo Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówi, że „kto pełni wolę Bożą, ten Mu jest bratem, siostrą i matką”. A to oznacza, że ukrywa się w twoim bracie i siostrze. Lepiej więc bądź dla nich dobry, życzliwy, pomocny i cierpliwy. Bo skoro Pan Jezus ukrywa się w nich, to inaczej nie można.
 
Zadanie: Przygotuj dziś jakąś niespodziankę dla swojego rodzeństwa.
 
 
17.06.2018 r.
Mk 4, 26–34
„Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak”.
 
Czy wiesz, że z wiarą jest jak z ziarnami? Jeśli chcesz, żeby coś z nich wyrosło, musisz wrzucić je w ziemię i podlewać. Ale w co wrzucić wiarę?
Wyobraź sobie, że w czasie chrztu świętego Pan Bóg wrzucił do twojego serca ziarenko wiary. Było ono mniejsze niż ziarenko gorczycy, o którym mówi się, że jest najmniejsze na świecie. W jaki sposób opiekować się tym specjalnym ziarnem?
Podlewaj je przez modlitwę, ogrzewaj udziałem w Mszy św. i oczyszczaj przez spowiedź.
Trudne zadania? Skądże!
Spróbuj i przekonaj się, jak szybko twoja wiara zacznie rosnąć.
 
Zadanie: Poproś mamę o możliwość opiekowania się jedną roślinką doniczkową. Dowiedz się, jak powinna wyglądać jej pielęgnacja, i zadbaj, by miała wszystko, czego potrzebuje. Sprawdź, czy będzie wzrastała, czy usychała?
 
 
24.06.2018 r.
Łk 1, 57–66. 80
„«Kim będzie to dziecię?» Bo istotnie ręka Pańska była z nim”.
 
Zwykle kiedy mówimy o Janie Chrzcicielu, to wyobrażamy sobie poważnego mężczyznę, który ma na sobie skromne ubranie z sierści wielbłąda. Stoi nad rzeką Jordan i udziela chrztu wszystkim o to proszącym. A czy wiecie, że wokół Jana jest mnóstwo tajemnic? Sam anioł zwiastował jego narodzenie, a kiedy Matka Boża odwiedziła św. Elżbietę, Jan pierwszy rozpoznał Pana Jezusa. Tata św. Jana nie potrafił wypowiedzieć ani jednego słowa, ponieważ nie uwierzył aniołowi, że będzie miał syna. Tak to jest, jak się nie wierzy aniołom, a one przecież wiedzą, co mówią.
A co my mamy wspólnego z Janem Chrzcicielem? Pewnie to, że tak jak on, musimy innych ludzi przyprowadzać do Pana Jezusa, to najważniejsze zadanie dla nas.
 
 
Zadanie: Sprawdź w Biblii, kto nadał Janowi Chrzcicielowi imię.