Pucowalnia serc

Ewangelie na wakacyjne niedziele

Ewangelie na wakacyjne niedziele

Urwisie, otwórz uszy i posłuchaj co w wakacyjne niedziele mówi do ciebie Bóg!

2.07.2017 r.
Mt 10, 37–42
„Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma”.
 
Znacie to przysłowie: „Kto mało daje, mało otrzymuje”? I o tym jest dzisiejsza Ewangelia. Pan Jezus zachęca nas, byśmy byli hojni, byśmy dawali innym szczodrze. Bo tyle, ile rozdamy, tyle do nas wróci. I wcale nie chodzi o tu o rzeczy materialne, ale to, co mamy w sercu: radość, życzliwość, dobre spojrzenie, czas… Bo tego najbardziej potrzebują inni, i my także. A Panu Bogu co dasz? Już wiesz?
 
Zadanie:
Jakie będzie twoje postanowienie na wakacje? Odczytaj, wstawiając brakujące literki „m, n”.
Podczas wakacji postaram się być na każdej …iedziel…ej …szy św. 
 
 
 
9.07.2017
Mt 11, 25–30
„Uczcie się ode mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem…”.


Po usłyszeniu tej Ewangelii w kościele na pewno pomyślicie: Komu w głowie nauka, kiedy rozpoczęły się wakacje? A jednak nie macie racji. Chrześcijanin uczy się przez całe życie, jak stać się podobnym do Pana Jezusa. I owszem, zewnętrznie jesteśmy do Niego trochę podobni, bo zostaliśmy stworzeni „na obraz i podobieństwo Boga”. Ale czy nasze postępowanie też jest takie jak Jezusa?
 
Zadanie:
Narysuj portret dwóch serc – twojego i Jezusa – tak by miały wspólny zbiór. Wpisz w nim  wasze wspólne cechy. A w pozostałych miejscach te cechy, którymi jeszcze się różnicie.
 
 
16.07.2017
Mt 13, 1–23
„Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, niektóre ziarna padały na drogę (…). Inne na miejsca skaliste (…). Inne w końcu padły na ziemię żyzną i plon wydały”.
 
Każdy z nas jest ziarnem, które posiał Pan Bóg. I to ziarnem, które trafiło na żyzną glebę. Tylko czy będzie chciało rosnąć, zależy od niego. Ze zboża można upiec smaczny chleb, którym się wszyscy najedzą. Ale co można zrobić z twojego plonu? Jakie są twoje czyny, czy  na pewno dobre jak chleb? Czy po nich smutni się uśmiechają, a ci, co płakali, wycierają oczy?
 
Zadanie:
Przygotuj ziarno oraz szklane naczynie. Jeśli uda ci się coś dobrego zrobić w ciągu dnia, wrzuć do niego jedno ziarenko. Po tygodniu sprawdź, czy jesteś z siebie zadowolony?
 
 
 
23.07.2017
Mt 13, 24–43
„Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc się wziął na niej chwast?”.
 
Denerwujemy się, kiedy robimy coś dobrego, a inni niweczą naszą pracę i psują to. Wyobraźcie sobie, że tak było zawsze. Pan Bóg robi dla nas coś dobrego, a diabeł to psuje. I przez lata jest tak samo. Ważne jest, byśmy stanęli w drużynie Pana Boga i razem z Nim zostawiali na ziemi wiele dobra. Może się diabeł w końcu zniechęci i podda?
 
Zadanie:
Grzech jest jak chwast, który nie pozwala rosnąć w nas dobrym rzeczom. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz byłeś u spowiedzi? Może warto znów się wybrać?
 
 
 
30.07.2017
Mt 13, 44–52
„Podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł”.
 
Czy wierzysz w to, że każdy, kto ma serce, ukrywa w nim skarby znacznie cenniejsze niż perły? Perła zamknięta jest w muszli. Można ją złowić i wyjąć jej skarb. Natomiast skarby z naszego serca możemy wyjąć tylko my sami. Są nimi na przykład: miłość, przebaczenie, zrozumienie, łagodność, dobroć, uprzejmość, radość, pokój, cierpliwość… – najcenniejsze skarby świata. Szkoda, że ludzie zapominają o tym.
 
 
Zadanie:
Gdyby można było z twoich pereł zrobić naszyjnik, ile ich udałoby się tobie nawlec na sznur?

 
 SIERPIEŃ
 
6.08.2017
Mt 17, 1–9
 „Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce…”.
 
Pan Jezus pokazał apostołom swoją prawdziwą twarz, czyli ujawnił, kim naprawdę jest.
My także czasami odkrywamy przed innymi swoją prawdziwą twarz. Nawet słyszymy słowa: o nareszcie pokazałeś, kim naprawdę jesteś. A jacy tak naprawdę jesteśmy? Czy na pewno o tym wiemy?
O Panu Jezusie wszyscy mówili, że jest dobry. A kiedy pokazał apostołom swoją prawdziwą twarz, to apostołowie uznali, że jest tak dobry i tak wyjątkowy, że chcą już na zawsze z Nim zostać. Czy z tobą twoi przyjaciele też chcą zawsze przebywać?
 
 
Zadanie:
Spójrz w lustro i przyjrzyj się sobie z uwagą. A później wymień pięć swoich dobrych cech. Na przykład tak: Mam na imię… i jestem…

 
 
13.08.2017
Mt 14, 22-23
„Wszedł sam jeden na górę, aby się modlić”.
 
Ciekawe, dlaczego Pan Jezus lubił ciszę i samotność?
Nam się często wydaje, że im więcej mamy przyjaciół, im więcej hałasu wokół nas, tym lepiej. A Pan Jezus poprosił apostołów, aby Go zostawili i sami odpłynęli łodzią na drugi brzeg. On w tym czasie wybrał się na górę, aby się modlić.
Może w samotności lepiej słychać, co mówi Pan Bóg? A może wtedy nawet widać kawałek nieba?
 
Zadanie
Wyłączcie na chwilę mp3 i wyciszcie telefon. Usiądźcie wygodnie w miejscu, w którym jest cicho, i… przekonajcie się, jak się czuł Pan Jezus. Może i wy polubicie ciszę?
  
 
20.08.2017
Mt 15, 21-28
„O niewiasto, wielka jest twoja wiara”.
 
Jak się mierzy i waży wiarę? Może istnieją specjalne mierniki do tego przeznaczone? A może aniołowie skonstruowali jakieś nowoczesne urządzenia, które dokładnie pokazują wielkość wiary? Lepiej, żeby tak się nie stało, bo pewnie niewielu byłoby takich, którzy chcieliby zbliżyć się do tego wynalazku. Większość na pewno czułaby lęk, że ich wiara okaże się zbyt mała i lekka jak piórko.
Co zrobić, żeby była największa?
Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszej Ewangelii.
 
Zadanie:
Przeczytaj w Piśmie Świętym, co takiego zrobiła kobieta kananejska, że Pan Jezus powiedział, iż wielka jest jej wiara.
 
 
 
27.08.2017
Mt 16, 13-20
„Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?”.
 
Gdyby dzisiaj Pan Jezus stanął przed tobą i zapytał cię, za kogo Go uważasz, jaka byłaby twoja odpowiedź?
Uważasz Go za najlepszego kolegę, za przyjaciela, za kogoś, kto może wszystko zrobić? Czy też za kogoś, kto mieszka w pięknym niebie, o którym wiemy, że jest, ale jeszcze nigdy tam nie byliśmy? Sprawdź, jak odpowiedział na nie w imieniu wszystkich apostołów św. Piotr. A później zastanów się i w swoim sercu odpowiedz na nie: za kogo ty uważasz Pana Jezusa?
 
Zadanie:
Dokończ odpowiedź, której św. Piotr udzielił Panu Jezusowi: Ty jesteś…