Pucowalnia serc

Ewangelie na majowe niedziele

Ewangelie na majowe niedziele

Urwisie otwórz uszy i posłuchaj co w maju mówi do ciebie Bóg!

7.05.2017
J 10, 11-18
„Ja jestem Dobrym Pasterzem”…
 
Widziałam kiedyś, będąc w górach, jak mała owieczka uciekła z zagrody. Obejrzała się za siebie i już jej nie było. Turyści robili sobie zdjęcia z resztą stada i nikt nie zauważył, że brakuje jednej małej, białej kulki. Nikt, oprócz pasterza, który natychmiast pobiegł za nią. Po chwili wrócili razem. Pasterz miał poranione ręce i twarz, a owieczka wcale już nie była taka biała. Grzecznie leżała na jego rękach i cicho pobekiwała.
 
Każdy z nas podobny jest do tej owieczki uciekinierki.
Ucieka i fika, i nie zwraca uwagi na Boże przykazania. Dobrze, że Pan Jezus kocha nas i chodzi za nami krok w krok, i przyprowadza nas do owczarni.
 
Zadanie: Wymień trzy podobieństwa, jakie widzisz między sobą a owieczką uciekinierką.
 
14 maja 2017
J 14, 1-12
„W domu Ojca mego jest mieszkań wiele”.
 
Wszyscy kiedyś pójdziemy do domu Ojca. Na razie jest tam Pan Jezus, który poszedł „przygotować nam miejsce”, są aniołowie i święci. Jest też papież Jan Paweł II, który przez specjalne okno spogląda z nieba i podpatruje, jak nam się wiedzie. Czy słuchamy słów Ewangelii i żyjemy według nich? Czy jesteśmy dobrymi ludźmi i nie odpłacamy innym złem za zło? Czy dbamy o to, aby nasze serca były czyste i żeby zawsze było w nich miejsce dla Pana Jezusa.
 
Zadanie: Wypisz na kartce te przykłady swojego zachowania, których wolałbyś, aby nikt ich z nieba nie zobaczył. Oczywiście postaraj się jak najszybciej zmienić to zachowanie.
 
 
21 maja 2017
J 14, 15-21
„Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby był z wami na zawsze – Ducha Prawdy”.
 
Nie lubimy być sami. Wolimy, kiedy jest przy nas ktoś, kto nas kocha i zawsze, w razie potrzeby, nam pomoże. Pan Jezus dobrze o tym wiedział, dlatego po zmartwychwstaniu obiecał, że „nie zostawi nas sierotami, że pośle nam swojego Ducha”. I dotrzymał słowa. Bo Bóg jest zawsze wierny w swoim obietnicom. A my tylko czasami. Obecność Ducha Świętego przy nas możemy rozpoznać po tym, że czujemy w sercu pokój, radość, łagodność, cierpliwość…
 
Zadanie: Odszyfruj, jakich pojęć używa się do określenia Ducha Świętego: MPEUAN; CHRUA; IWECHR; OŃGEI; AŻR
 
 
 
28.05.2017
Mt 28, 16–20
„A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata”.
 
Nie lubimy, kiedy rodzice wyruszają w podróż bez nas. Przed wyjazdem dają nam wiele wskazówek i rad, że trudno je czasami zapamiętać. A poza tym smutno jest w domu bez nich.
Tak też się czuli apostołowie, kiedy Pan Jezus ich opuszczał. I chyba mieli dużo więcej od nas do zapamiętania, dlatego zaczęli wszystko zapisywać, żeby nie zapomnieć tego, co Pan Jezus im przekazał. Dzięki temu do dziś możemy czytać Ewangelie. Ale mimo to na pewno codziennie spoglądali w niebo, upewniając się, czy może rozsuwają się chmury i czy Pan Jezus do nich wraca.
Czekanie uczy nas cierpliwości.
 
Zadanie:
Pomyśl, za co najbardziej kochasz Jezusa i co byś Mu powiedział, gdyby dziś zszedł na ziemię?