Pucowalnia serc

Ewangelie na lutowe niedziele

Ewangelie na lutowe niedziele

Urwisie otwórz uszy i posłuchaj co w lutym mówi do Ciebie Bóg!

5.02.2017 r.
Mt 5, 13–16
„Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić”.
 
Jak ważna jest sól, przekonujemy się szczególnie wtedy, kiedy zabraknie jej w jakiejś potrawie. Nikomu wtedy ona nie smakuje.
Sól nie tylko nadaje smak, ale również konserwuje, czyli chroni od zepsucia.
Mówi się, że chrześcijanin bez wiary i miłości jest jak zwietrzała sól, czyli taka, która ani nie soli, ani nie chroni od zepsucia. Dlatego Jezus zaprasza nas, byśmy chcieli być „solą ziemi”, czyli ludźmi, którzy naprawdę Mu wierzą i kochają Jego naukę. Bo dzięki temu świat się nie zepsuje.
 
Zadanie:
Poproś mamę, by przygotowała tobie np. jajecznicę, ale bez dodatku soli. Wtedy zrozumiesz, jak ważne zadanie ma do spełnienia sól – a także i ty.
 
12.02.2017 r.
Mt 5, 17–37
 
„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić”.
 
Często ustalamy z rodzicami zasady naszego postępowania, zgadzamy się na nie, a później i tak się do nich nie stosujemy. Na przykład uzgadniamy, że wracamy od kolegów o określonej godzinie, a przychodzimy do domu później. Czyli łamiemy zasady.
Człowiek przestrzegający ustalonych zasad to człowiek mądry, odpowiedzialny, uczciwy, inaczej człowiek honoru. Taka osobą był Jezus. Mógł zmienić zasady, ale tego nie zrobił, tylko wypełnił je w stu procentach.
 
Zadanie:
Przez najbliższy tydzień spróbuj wypełnić wszystkie zasady, jakie obowiązują w twoim domu i klasie.
 
 
 
19.02.2017 r.
Mt 5, 38–48
„Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!”.
 
Nadstawienie drugiego policzka nie jest łatwym zadaniem. Wiemy o tym prawie wszyscy. Przychodzi nam to trudno szczególnie wtedy, gdy inni na nas patrzą. Boimy się, że pomyślą o nas, że jesteśmy słabi i nie potrafimy się obronić. Nie chcemy, by się z nas śmiali i pokazywali palcami. Warto jednak w takich chwilach pamiętać, że dobry uczeń Jezusa, choć jest mocny jak lew, to nie walczy i nie odpłaca złem za zło. Bo dobrze wie, że dobro i łagodność są mocniejsze niż złość.
 
Zadanie:
Sprawdź przez cały tydzień, ile razy uda ci się odpłacić dobrem za zło.
26.02.2017
Mt 6, 24–34
„Przypatrzcie się ptakom w powietrzu (…) liliom na polu, jak rosną…”.
 
Przyroda podpowiada nam, w jaki sposób Bóg troszczy się o nas. Popatrzcie na ptaki na niebie lub na rośliny wokół nas. Żyją, rosną i na dodatek służą ludziom. Wszystko dlatego, że Bóg się o nie troszczy. Z nami jest podobnie, choć często uważamy, że wszystko zależy od nas. A to nieprawda. Nawet nie wiesz, ile razy rodzice okrywają cię w