Pucowalnia serc

Ewangelie na grudniowe niedziele

Ewangelie na grudniowe niedziele

Urwisie, otwórz ucho i posłuchaj, co w Adwencie mówi do Ciebie Bóg!

3.12.2017 r.
Mk 13, 33–37
„Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie”.
 
Czasami mama mówi do nas, że kiedy wróci z pracy, chce nas zastać przy odrabianiu lekcji. Jednak nie zawsze wraca o tej samej porze. Na wszelki wypadek trzeba więc zrobić, o co nas prosi, bo może jej być bardzo przykro, kiedy przyjdzie do domu, a my będziemy zajmowali się czymś innym. Podobnie jest z przyjściem Pana Jezusa, który bardzo chce, byśmy w czasie Jego przyjścia mieli czyste serca i ręce pełne dobrych uczynków. Czy nam się to uda?
 
Zadanie:
Wymyśl trzy postanowienia na Adwent, które pomogą ci pamiętać o tym, że przygotowujesz się na spotkanie z Panem Jezusem, który znów narodzi się nocą 24 grudnia.
 
 
10.12.2017 r.
Mk 1, 1–8
„Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą”.

Jan Chrzciciel będąc małym chłopcem, zapamiętał, że Bóg obiecał posłać ludziom Mesjasza. Dlatego postanowił poczekać na Niego. Nie wiedział, w którym momencie przyjdzie, ale był pewien, że to się stanie – bo Bóg zawsze spełnia to, co obiecuje. I doczekał się. Jezus przyszedł do niego, kiedy chrzcił nad Jordanem ludzi. Czy wierzycie w to, że do nas też na pewno przyjdzie?
 
Zadanie:
Jak myślisz, gdzie cię zastanie Pan Jezus: w klasie czy w czasie pomagania mamie w przedświątecznych porządkach?
CZEKAJ, bo On przychodzi do tych, którzy na Niego czekają.
 
 
 
17.12.2017 r.
J 1, 6–8. 19–28
„Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską”.
 
Czy można być czyimś głosem? Owszem. W wielu sytuacjach naszym głosem jest mama. Szczególnie gdy broni nas przed innymi i mówi to, co chcielibyśmy sami powiedzieć, a nie potrafimy. Mama bardzo dobrze nas zna i kocha, dlatego wie, co jest w naszym sercu i co trzeba powiedzieć. Pan Bóg też chciałby, abyśmy byli Jego głosem. Zwłaszcza teraz w czasie trwającego Adwentu.
 
Zadanie:
Kiedy usłyszysz, że koledzy mówią coś niesprawiedliwego o innym koledze lub kiedy ktoś nie potrafi obronić się przed innymi, stań w ich obronie i bądź głosem Boga.
 
 
 
24.12.2017 r.
Łk 1, 26–38
„(…) posłał Bóg Anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret”.
 
Gdyby stanął przed nami anioł i ogłosił jakąś wiadomość, to jak byśmy się zachowali? Ucieklibyśmy czy też byśmy uznali, że mamy przywidzenia? Wyobraźcie sobie, że nie tylko do Matki Bożej Pan Bóg posłał anioła, ale również do nas. Przynosi nam różne wieści. Na przykład: zaopiekuj się bratem, pomóż mi odkurzyć pokój, biegnij do sklepu, bo zabrakło nam mąki do świątecznych pierników. Myślę, że listę tych „anielskich” wiadomości możecie sami uzupełnić.
 
Zadanie:
Nie buntuj się, że anioł, przebrany za panią w szkole lub mamę, prosi cię o coś. Aniołów się słucha, szczególnie w Adwencie. Policz, ile razy anioł poprosił cię o coś w tym tygodniu i czy udało ci się to wypełnić.
 
 
 
31.12.2017 r.
Łk, 2, 22–40
„Gdy upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu”.
 
Kiedyś twoi rodzice, podobnie jak Maryja z Józefem, przynieśli cię do kościoła, by przedstawić Panu Bogu. Nie było wtedy białych gołębi ani prorokini Anny, ani Symeona. Ale był twój Anioł Stróż, który bił rodzicom brawo, że dobrze zapamiętali, iż to, co najcenniejsze, przynosi się do Pana Boga. Przedstawić kogoś komuś oznacza zawrzeć znajomość. Ale czy z tej znajomości urodzi się przyjaźń? To zależy tylko od ciebie.
 
Zadanie:
Czy udało ci się zaprzyjaźnić z Panem Bogiem? Jeśli tak, to czy jesteś w stanie „przedstawić” Mu kogoś, kto jest dla ciebie ważny?