Pucowalnia serc

Ewangelie na listopadowe niedziele

Ewangelie na listopadowe niedziele

Urwisie, otwórz ucho i posłuchaj co mówi do Ciebie Bóg.

5.11.2017 r.
Mt 23, 1–12
„Największy z was niech będzie waszym sługą”.
 
Każdego człowieka można za coś pochwalić. Przyjrzyjcie się rodzicom i rodzeństwu i przekonajcie się, że ich serca są pełne dobra. Pochwalcie ich za nie głośno. Pochwalcie też kolegów i koleżanki i nie martwcie się, że może ktoś postępuje dobrze tylko po to, by inni go chwalili. Prawdziwe dobro mieszka głęboko w sercu i nigdy się stamtąd nie wyprowadza. Nawet jeśli nikt go nie zauważy i nie chwali. A my musimy zauważać je w drugim, bo dobro jest podarunkiem od Pana Boga.
 
Zadanie:
W ciągu tego tygodnia pochwal za coś dobrego każdego członka swojej rodziny aż trzy razy!
 
 
12.11.2017 r.
Mt 25, 1–13
„Rozsądne (panny) zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach”.
 
Wszyscy chcą być mądrzy. Nikt nie lubi, jeśli mówi się o nim, że brakuje mu oleju w głowie. Ale zdecydowanie gorzej jest, kiedy brakuje nam oliwy w sercu. I nie chodzi o oliwę tłoczoną na przykład z oliwek. Chodzi o tę oliwę, która jest symbolem wiary, miłości i dobrych uczynków. O niej właśnie myślał Pan Jezus, opowiadając przypowieść o pannach mądrych i mniej mądrych. Chce, abyśmy świecili jej światłem tak, aby wszyscy ludzie bez problemu mogli trafić do królestwa niebieskiego.
 
Zadanie:
Kiedy na dworze będzie ciemno, zaproś rodziców do swojego pokoju. Zapal świecę i zgaś wszystkie światła. Zobacz, jak ważne jest prawdziwe światło w życiu człowieka.
 
19.11.2017 r.
Mt 25, 14–30
„Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności”.
 
Czasami myślimy, że nasi przyjaciele zostali lepiej potraktowani przez Pana Boga od nas, bo otrzymali więcej talentów niż my. To nieprawda! Każdy człowiek otrzymał tyle darów i talentów, ile jest mu potrzebnych. Ważne jest to, by umieć je w sobie znaleźć i rozwijać. Jak je rozpoznać? Warto czasami posłuchać, co inni mówią o nas. Często słyszymy zdania: ładnie narysowałaś, pięknie śpiewasz, świetnie grasz w piłkę itd. Może trzeba się zastanowić nad tymi słowami, a nie od razu zaprzeczać?
 
Zadanie:
Spróbuj ustalić, co jest twoim największym talentem. Następnie pomyśl, w jaki sposób go rozwiniesz.
 
 
26.11.2017 r.
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata      
Mt 25, 31–46
„Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody (…)”.
 
Boimy się oceniania naszych czynów, a już na pewno tego, co nam się nie udało. Najchętniej byśmy unikali takich chwil. A Pan Jezus mówi do nas w Ewangelii o tym, że wszyscy staniemy przed Nim jako Królem i będziemy rozliczeni z naszego postępowania. Czy musimy się bać? Nie. Panu Jezusowi chodziło o to, byśmy byli bardziej wrażliwi na to, co robimy, w jaki sposób postępujemy, jak traktujemy innych ludzi. Byśmy brali wzór z Niego.
 
Zadanie:
Znajdź w sobie trzy cechy, które upodabniają cię do Jezusa Chrystusa Króla. Bo przecież jesteś Jego dzieckiem. Pamiętaj!