Pucowalnia serc

Ewangelie na marcowe niedziele

Ewangelie na marcowe niedziele

URWISIE! Posłuchaj co w marcu mówi do Ciebie Bóg!

6.03.2016
„W owym czasie zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać”.
Łk 15, 1–3.11–32
 
Jak myślicie, czy odwracanie się od złego postępowania jest łatwe? Chyba nie. Przekonał się o tym pewien chłopiec, który chciał robić wszystko po swojemu. Wyprowadził się z domu, roztrwonił majątek swojego taty i znalazł się w trudnej sytuacji. Na pewno umarłby z głodu i smutku, ale zrobił zwrot o 180 stopni i postanowił wszystko naprawić. Przeczytajcie w dzisiejszej Ewangelii, co się wtedy wydarzyło i jak zareagował jego tata. Czy wiecie, że Jezus opowiadając tę historię, pokazał nam, jak bardzo cieszy się Pan Bóg, kiedy do Niego wracamy. Wielki Post to taki czas, by wrócić do Pana Boga, a więc odwrócić się o 180 stopni od swojego złego postępowania i zacząć czynić dobrze.  
 
Zadanie: Pomyśl, od czego powinieneś się odwrócić. 
 
 
13.03.2016
„Nikt cię nie potępił (…) I ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz”.
 
Prawo w Izraelu pozwalało skazywać ludzi na śmierć, jeśli popełnili niektóre grzechy. Tak było w przypadku kobiety z dzisiejszej Ewangelii. Żydzi chcieli ją ukamienować, gdyż popełniła grzech cudzołóstwa. I tylko Pan Jezus stanął w jej obronie i zadał oskarżycielom pytanie, na które musieli sobie odpowiedzieć. Zobacz, że Jezus nie chce, abyśmy oskarżali się wzajemnie, ale chce byśmy się nawzajem usprawiedliwiali i byśmy zmienili swoje złe postępowanie. Taka postawa nazywa się okazywaniem sobie miłosierdzia. I taki jest wobec nas Bóg.
 
Zadanie: Pomyśl czy często zdarza ci się oceniać innych? Spróbuj w czasie tego tygodnia bardziej ich usprawiedliwiać, niż oskarżać.
 
 
20.03.2016
Niedziela Palmowa

„Lecz oni nalegali z wielkim wrzaskiem, domagając się, aby Go ukrzyżowano”
Łk 23, 23–24
 
Okazuje się, że niektórzy ludzie zamiast odwracać się od złego, to odwracają się od dobrego. Co za pomyłka! Widać ją było w Jerozolimie, kiedy ludzie domagali się ukrzyżowania Jezusa. A przecież niedawno witali Go jako króla, kiedy wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy. Jak to możliwe? – zastanawiamy się i zapominamy, że często naśladujemy tych właśnie ludzi. Nieraz w towarzystwie kolegów zachowujesz się inaczej, niżbyś chciał i mówisz co innego, niż myślisz. Pamiętaj! Przyjaciel Jezusa nie boi się i robi coś inaczej niż wszyscy.
 
Zadanie: Spróbuj stanąć po stronie Jezusa, czyli po stronie kogoś, kto jest niesłusznie oskarżany lub wyśmiewany – jak Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii.
 
 
Niedziela 27.03.2016 r.
J 20, 1–9
„Wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu”.
 
Kto z was nie chciałby na własne oczy zobaczyć zmartwychwstania Pana Jezusa? Myślę, że wszyscy, choć nie jestem pewna, czy dalibyście radę przez całą noc czuwać przy Jego grobie. Może posnęlibyście jak żołnierze, a później, kiedy zaczęłoby się Zmartwychwstanie, uciekalibyście gdzie pieprz rośnie.
A może… Stalibyście i ze zdziwienia przecierali oczy, nie wierząc, że ten Pan Jezus, który umarł w Wielki Piątek na krzyżu, wyszedł z grobu i znów chodzi po ogrodzie, a na Jego ciele oprócz pięciu ran nie ma już żadnych śladów męki.
Pan Bóg lubi robić niespodzianki. A Zmartwychwstanie to największa niespodzianka, jaką dla nas przygotował.
 
Zadanie: Pomyśl, jaką niespodziankę ty przygotujesz Panu Bogu w zamian?