6.09.2015 r.
Mk 7, 31–37
„Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić”.
Trudno się żyje, kiedy nie słyszy się tego, co inni mówią do nas, kiedy nie słyszy się mruczenia kota, śmiechu rodziców i szelestu spadających liści z drzew.
Pewnie dlatego przyjaciele przyprowadzili do Pana Jezusa człowieka, który kompletnie nic nie słyszał. Wierzyli, że Pan Jezus poradzi sobie z jego głuchotą, i się nie mylili.
Jezus powiedział tajemnicze słowo „Effatha”, i od tej chwili głuchy zaczął wszystko słyszeć. A jakich słów musi używać twoja mama, pani w szkole lub koledzy, abyś w końcu zaczął rozumieć to, co do ciebie mówią?
Zadanie: Stwórz swój osobisty słowniczek słów, które „otwierają uszy” twojego rodzeństwa, kolegów, koleżanek i domowników. Zapisz też te słowa, które „zamykają uszy”.
Postanów sobie, że nie będziesz ich już nigdy używać.
*
13.09.2015 r.
Mk 8, 27–35
„Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął upominać”.
Czasami Pan Bóg myśli inaczej niż my. Może dlatego, że ma lepszy od nas słuch i wzrok, i że jest mądrzejszy? No i często jest z Nim jak z rodzicami. Wiele razy przecież cię przestrzegają, by nie wchodzić zbyt wysoko na drzewa, bo można spaść, by nie zbliżać się do ognia, bo można się poparzyć. I mimo, że nieraz się buntujesz, to musisz przyznać, że często mają rację.
Św. Piotr też się buntował. Chciał poprawić Pana Jezusa, ponieważ uznał, że on sam wie lepiej. Szybko się okazało, że to właśnie św. Piotr racji nie miał.
Zadanie: Pomyśl przez chwilę i odpowiedz na pytanie: z czym dziś nie zgadzasz się z Panem Bogiem?
*
20.09.2015 r.
Mk 9, 30–37
„O czym to rozprawialiście w drodze? Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto jest z nich największy”.
Posprzeczać się z kimś, to znaczy mieć inne zdanie, chcieć czegoś innego niż druga osoba. Wiele razy przydarzyło ci się posprzeczać z koleżankami i kolegami. Takie historie przydarzały się nawet samym apostołom. Wyobraź sobie, że kiedyś posprzeczali się, a Pan Jezus był blisko nich i wszystko słyszał. Później było im bardzo wstyd.
Można mieć inne zdanie, myśleć inaczej, widzieć inaczej. Można się nawet sprzeczać, ale nie wolno się gniewać. Swoje zdanie należy spokojnie wypowiedzieć, ale trzeba też szanować zdanie innych.
Zadanie: Zrób jakąś miłą niespodziankę osobie, z którą ostatnio się posprzeczałeś.
*
27.09.2015 r.
Mk 9, 38–43. 45. 47–48
„Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie straci swojej nagrody”.
Ciekawe, o jakim kubku mówił Pan Jezus. Czy ma to być kubek porcelanowy z pozłacanym uchem czy z imieniem albo zdjęciem? No i czy chodzi o wodę specjalnie mineralizowaną czy zwykłą?
Ojej, tyle pytań nad prostym zdaniem. A tak naprawdę chodzi o gest, a nie o rodzaj wody czy kubka. Kubek jest tylko przykładem. Pan Jezus chciał nam pokazać, że wszystko – choćby najłatwiejsze rzeczy – jeśli wykonujemy je ze względu na Jezusa, są bardzo ważne i na pewno każdy otrzyma za nie nagrodę. Warto więc robić ludziom dobre rzeczy, a nie złe.
Zadanie: Zaplanuj chociaż jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz szczególnie wrażliwy na inne osoby i ze względu na Pana Jezusa pomożesz im w czymś.