Pucowalnia serc

Ewangelie na czerwcowe niedziele

Ewangelie na czerwcowe niedziele

Urwisie, posłuchaj co w czerwcu mówi do Ciebie Bóg!

7.06.2015
Mk 3, 20–35
„Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”.
 
Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jakim jesteś bratem lub siostrą dla twojego rodzeństwa? Czy mogą zawsze na ciebie liczyć? A może dokuczasz im, wstydzisz się ich, śmiejesz z nich, nie pomagasz?
Lepiej uważaj, bo Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówi, że „kto pełni wolę Bożą, ten Mu jest bratem, siostrą i matką”. A to oznacza, że ukrywa się w twoim bracie i siostrze. Lepiej więc bądź dla nich dobry, życzliwy, pomocny i cierpliwy. Bo skoro Pan Jezus ukrywa się w nich, to inaczej nie można.
 
Zadanie: Przygotuj dziś jakąś niespodziankę dla swojego rodzeństwa.

 

 ***
14.06.2015
Mk 4, 26–34
„Z Królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak”.
 

Czy wiesz, że z wiarą jest jak z ziarnami? Jeśli chcesz, żeby coś z nich wyrosło, musisz wrzucić je w ziemię i podlewać. Ale w co wrzucić wiarę?
Wyobraź sobie, że w czasie chrztu świętego Pan Bóg wrzucił ją do twojego serca. Była chyba nawet mniejsza niż ziarenko gorczycy, o którym mówi się, że jest najmniejsze na świecie.
W jaki sposób opiekować się tym specjalnym ziarnem?
Podlewamy je przez modlitwę, ogrzewamy udziałem w Mszy św., pielimy przez stawanie się lepszym.
Trudne zadania? Skądże!
Spróbujcie tak robić i przekonajcie się jak szybko wasza wiara zacznie rosnąć.
 
Zadanie: Poproś mamę o możliwość opiekowania się jedną roślinką doniczkową. Dowiedz się, jak powinna wyglądać jej pielęgnacja, i zadbaj, by miała wszystko, czego potrzebuje. Sprawdź, czy będzie wzrastała, czy usychała?
 
***
 
21.06.2015

Mk 4, 35–41
„Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?”.
 
Kim jest Jezus?
Takie pytanie od dawna zadają ludzie. Nawet ci, którzy widzieli Go na własne oczy, którzy słuchali Jego nauki, jedli rozmnożony chleb i ryby. O to samo pytali apostołowie, kiedy  widzieli, jak jednym słowem uciszył wielką burzę na jeziorze. Dziś ludzie pytają o to samo: kim On jest? Szczególnie wtedy, gdy widzą, że ktoś kto był chory na nieuleczalną chorobę nagle wyzdrowiał albo że ktoś ocalał z bardzo niebezpiecznego wypadku.
Kim On jest?
Jest Bogiem, który może uczynić dosłownie wszystko.
 
Zadanie: Pomyśl, co twoim zdaniem oznacza stwierdzenie, że Bóg może uczynić WSZYSTKO?
 
***
 
28.06.2015
Mk 5, 21–43

„Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej «Talitha kum», to znaczy: «Dziewczynko mówię ci, wstań».”

 
Gdzie była dziewczynka, którą zawołał Pan Jezus i kazał jej wstać?
Niektórzy ludzie myśleli, że nigdzie nie była, tylko spała. Ale to nieprawda. Na pewno nie spała, bo wtedy rodzice z łatwością by ją sami obudzili. A tak przestraszeni pobiegli po pomoc do Pana Jezusa. A On ją poprosił, by wróciła – i zrobiła to.
Choć wiele osób pytało ją, gdzie była i co widziała, nigdy nikomu nie odpowiedziała. Może dlatego, że jest to jak dotąd wielka tajemnica, a tajemnic należy dochowywać?
Pewnie każdy z nas zobaczy to miejsce, w którym była córka Jaira, ale na razie to tajemnica.
 
Zadanie: Odpowiedz na pytanie: czy potrafisz dochowywać tajemnic?