Pucowalnia serc

Ewangelie na listopadowe niedziele

Ewangelie na listopadowe niedziele

Urwisie, posłuchaj co w listopadzie mówi do Ciebie Bóg...

 
1.11.2015
Mt 5, 1–12a
„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie…”.
 
Jezus podpowiedział ludziom zgromadzonym na górze, co mają zrobić, by mogli się stać podobnymi do Pana Boga. Wielu z nich wzięło sobie to do serca i dziś mówimy o nich, że są świętymi, spoglądają na nas z nieba i są bardzo blisko Pana Boga. Wspominamy ich i zachwycamy się tym, że umieli tak pięknie żyć i tak bardzo stali się podobnymi do Boga.
My też możemy to zrobić. A nawet powinniśmy.
Pan Jezus daje nam dziś aż osiem podpowiedzi, co zrobić, by stać się świętym.
 
Zadanie: Przeczytaj uważnie fragment dzisiejszej Ewangelii i pomyśl, którą z tych cech posiadała osoba z twojej rodziny, którą bardzo kochasz, a która poszła już do nieba.
 
 
 
8.11.2015

Mk 12, 38–44
 „Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony”.
 
Nie warto oszukiwać i nie warto być wilkiem, który przebiera się w skórę miłej owieczki – bo to jest kłamstwo, a kłamstwo ma krótkie nogi. Trzeba być prawdziwym i nie udawać lepszego, niż się jest. Prawda to taka lampka, która świeci w naszych oczach. Kiedy kłamiemy – gaśnie. A wielu z nas boi się ciemności.
 
W jasności wszystko dobrze widać. Tylko Pan Jezus widział, ile pieniążków wrzuciła do skarbonki bardzo biedna kobieta. Dzięki temu, że nie kłamiemy, dobrze widzimy.
 
Zadanie: Postanów, że przez jeden dzień ani razu nie skłamiesz.
 
 
 
 
15.11.2015

Mk 13, 24–32
„Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą”.
 
Bez trudu rozpoznajecie, kiedy do domu wraca mama, tata, a kiedy brat lub siostra. Znacie ich sposób otwierania drzwi lub zostawiania kluczy. Dlaczego? Bo ciągle z nimi przebywacie. Tak też jest z Panem Jezusem. Możemy łatwo rozpoznać, kiedy jest między nami. Trzeba tylko być uważnym. Można Go dostrzec w uśmiechu pani mijanej po drodze lub radości rodziców widzących, jak wracamy do domu.
Nie trzeba się więc bać końca świata, bo Pan Jezus jest cały czas z nami.
 
Zadanie: Czerwonymi kropkami w kalendarzu zaznaczaj, ile razy udało ci się w tym tygodniu rozpoznać bliskość Pana Jezusa. W kolejną niedzielę policz kropki.
 
 
22.11.2015
J 18, 33b–37
„Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?». Odpowiedział mu Jezus: «Tak jestem królem»”.
 
Kiedy mówimy o królu, wyobrażamy sobie koronę, berło, tron i drogie stroje. No, może jeszcze groźną minę.
A Pan Jezus wyglądał zupełnie inaczej, chyba dlatego Piłat nie mógł w to uwierzyć. Dlaczego Pan Jezus nie przebrał się w królewski strój. Wtedy ani Piłat, ani nikt inny nie miałby wątpliwości.
Może dlatego, że nie chciał (i dziś też nie chce), żeby ludzie się Go bali. Bo On jest najcudowniejszym królem, jakiego można sobie wyobrazić.
 
Zadanie: Przygotuj koronę z papieru najpiękniejszą i napisz na niej kolorowymi mazakami: JEZUS JEST KRÓLEM DOBRYM I ŁAGODNYM.
 
 
29.11.2015 r.
 Łk 21, 25–28; 34–36
„Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy”.
 
Kto się nie musi bać końca świata? Myślę, że ci, którzy kochają Pana Boga całym sercem i całą duszą. Ci, którzy wiedzą, że Bóg dotrzymuje słowa i że zabierze nas do nieba, które jest naszym prawdziwym domem.
Nie muszą się też bać ci, którzy mają na sobie specjalną pieczęć, którą bezbłędnie rozpoznają aniołowie. Ta pieczęć to chrzest święty. On nas czyni dziećmi Bożymi, zmazuje grzech pierworodny i otwiera przed nami szeroko bramy nieba. Tylko od nas zależy, czy przez nie przejdziemy, czy nie. Bo uczciwe życie to nasze zadanie.
 
Zadanie: Znajdź w obecnym numerze „Małego Przewodnika” wskazówki, w jaki sposób chrześcijanin powinien dobrze żyć.