Pucowalnia serc

Ewangelie na majowe niedziele

Ewangelie na majowe niedziele

W majowe niedziele mówi do nas Bóg!

 

4 maja 2014
Łk 24, 13-35
„Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi”.
 
– Gdyby Jezus przyłączył się do ciebie i twoich przyjaciół, kiedy wracacie ze szkoły, to czy umielibyście Go rozpoznać? – zapytał tata Wojtka.
– Jasne! Choć – zawahał się Wojtek – skąd miałbym na sto procent wiedzieć, że to na pewno Jezus? Przydałby się jakiś specjalny czujnik, który dawałby o tym znać.
– Masz taki czujnik – zapewnił go tata. – Na każdej Mszy Świętej jest on specjalnie nastrajany, by mógł bez błędu wyczuć obecność Jezusa. To twoje serce. Sprawdź proszę, w jaki sposób uczestniczysz w Mszy Świętej. Czy twoje serce ma czas i możliwość, by się „nastroić”?
 
Zadanie: Dorysuj strzałkę do właściwego zakończenia zdania: Uczestniczę w Mszy Świętej
z obowiązku
z przyzwyczajenia
bo bardzo chcę spotkać się z Jezusem
 
 
11 maja 2014
J 10, 1-10
„(…) owce postępują za Nim, ponieważ głos jego znają”.
 
– Co to znaczy, że Pan Jezus jest Dobrym Pasterzem i dlaczego my jesteśmy przyrównywani do owiec? – dopytywał Wojtek.
– Może dlatego, że owca jest bezbronna i bardzo potrzebuje, by ktoś się o nią zatroszczył, bronił ją przed wilkami – tłumaczył tata. – Kimś takim jest Jezus. Dba o to, aby nikomu z nas nic złego się nie stało. Kiedy jesteśmy zmęczeni lub skaleczeni, nosi nas na swoich ramionach. Nie wierzysz? – spytał, widząc zdziwione oczy syna.
– Wierzę! – zapewnił Wojtek. – A jeśli Pan Jezus ma tyle cierpliwości do mnie, co dziadek Franek do swoich owiec, to nie tylko wierzę, ale bardzo się cieszę! – zapiszczał. 
 
Zadanie: Wymień pięć cech Dobrego Pasterza, które chcesz, żeby Jezus ci okazał. 
 
 
18 maja 2014
J 14, 1-12
„W domu Ojca mego jest mieszkań wiele”.
 
– Czy wszyscy kiedyś pójdziemy do domu Ojca? – pytał Wojtek. – Oczywiście – zapewnił tata. – Na razie jest tam Pan Jezus, który poszedł „przygotować nam miejsce”, są aniołowie i święci. Wszyscy podpatrują, jak się nam wiedzie. Czy słuchamy Ewangelii i żyjemy według niej, czy jesteśmy dobrymi ludźmi i nie odpłacamy innym złem za zło. No i czy dbamy o to, aby nasze serca były najczystsze w świecie i żeby zawsze było w nich miejsce dla Jezusa. I jak myślisz, co widzą, kiedy tak spoglądają na ciebie?
– Oj! – pisnął Wojtek. – Chyba czasami muszą zamykać oczy – westchnął.
 
Zadanie: Wypisz na kartce te przykłady swojego zachowania, których wolałbyś, aby mieszkańcy nieba ich nie zobaczyli. No i oczywiście postaraj się je zmienić.
 
 
 
25 maja 2014
J 14, 15-21
„Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby był z wami na zawsze – Ducha Prawdy”.
 
– Wiesz, że Pan Jezus po swoim zmartwychwstaniu obiecał, że „nie zostawi nas sierotami, że pośle nam swojego Ducha”? – tata spytał Wojtka.
– Tak, wiem – przytaknął syn. – I nawet nam Go posłał. Pamiętam, jak mówił o tym ksiądz na kazaniu.
– Zobacz, jak Bóg jest wierny w swoich obietnicach. Nigdy nie zapomina o ich wypełnieniu, nigdy się z nich nie wycofuje – powiedział tata. – A jak to jest z nami?
- Różnie – zaczerwienił się Wojtek.
– Proś więc Ducha Świętego, by przypominał ci o tym, co najważniejsze, czyli o tym, że masz zawsze wypełniać obietnice złożone Panu Bogu i ludziom.
 
Zadanie: Odszyfruj, jakich pojęć używa się do określenia Ducha Świętego: MPEUAN; HRCUA; IWECHR; OŃGEI; AŻR