Oceny merytorycznej prezentowanych produkcji jurorzy w składzie:
- Dominika Figurska – aktorka – Warszawa;
- S. Ines Krawczyk MChR – redaktor naczelna "Małego Przewodnika Katolickiego" – Poznań
- Prof. Janusz Kawecki – członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – Warszawa;
- Eugeniusz Gordziejuk – ze Studia Miniatur Filmowych – Warszawa;
- Jerzy Armata – krytyk filmowy i muzyczny – Kraków
- Ks. Marek Lis – Prezes SIGNIS Polska - Opole
- Ks. Tomasz Trafny – dyrektor departamentu Nauki i Wiary Papieskiej Rady Kultury – Watykan, przewodniczący jury.
Na Festiwal nadesłanych zostało 85 różnorodnych produkcji, w tym 6 serii oraz 3 pojedyncze realizacje z pięciu krajów (Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch, i Polski), z których po wstępnej selekcji wyłoniono grupę 13 filmów i programów, którym przyznano tytuł
„Nominowany do Festiwalu Mundi”, stanowiącego podstawę do ubiegania się o nagrody festiwalowe.
Zgodnie z pkt. 13 regulaminu Festiwalu, nominowane filmy i programy zostały poddane ocenie w trakcie pokazów otwartych dla publiczności w trzech kategoriach:
a) filmu fabularnego;
b) filmu animowanego /pełno i krótkometrażowego, serialu;
c) religijnego programu telewizyjnego dla dzieci.
Zgodnie z pkt. 14 Regulaminu Festiwalu, została przewidziana jedna nagroda główna
(Grand Prix), nagród w postaci statuetek – Lilii Świętej Klary, (złotej, srebrnej i brązowej), a także wyróżnienia w postaci okolicznościowego dyplomu.
Prace jury w pierwszym rzędzie zmierzały do realizacji najbardziej podstawowego celu festiwalu, tj., nagrodzenia i wyróżnienia najlepszych produkcji dla dzieci. Drugim, dopełniającym aspektem, było dostrzeżenie waloru inspiracji oraz zachęty względem twórców do realizacji nowych produkcji.
Jurorzy zwracali uwagę nade wszystko na katolicki czy ogólno-chrześcijański, ewangeliczny charakter przesłania zawartego w każdej z prezentowanych produkcji uwzględniając takie elementy jak wyrazistość (jasność) przekazu, jego prostotę oraz poprawność merytoryczną, wraz z odniesieniami aksjologicznymi, (zwłaszcza aksjologii pedagogii) i przy uwzględnieniu szczególnego charakteru odbiorców, którymi są dzieci. Kolejnym elementem było zwrócenie uwagi na aspekt pomocniczy propozycji produkcyjnych w procesie formacyjnym, walorów estetycznych, profesjonalizmu produkcyjnego a także charakteru realizacji.
W wyniku merytorycznej debaty nad zaproponowanymi produkcjami, jurorzy wytypowali laureatów Festiwalu MUNDI 2018 przyznając następujące nagrody:
Nagrodę Grand prix – dla filmu animowanego
Felicjanek 10, zrealizowanego w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, w 2008 roku.
Przyznano także Statuetki „Lilii św. Klary”:
- Złotą w kategorii filmu, dla produkcji zatytułowanej: Dwóch synów z serii Domek na skale, wykonanej przez Valivan Producciones, 2016.
- Złotą w kategorii „religijnego programu telewizyjnego dla dzieci” dla produkcji Święta Faustyna, z serii: Aureola-od Stanisława do Karola, Wydawnictwa Promyczek i TVP Kraków, 2014.
- Srebrną dla filmu: Mystery after Mystery, z serii: La Sindone raccontata ai ragazzi, zrealizowanego przez RAI Ragazzi, Włochy, 2010.
- Brązową dla filmu Matka Teresa, z serii: Lukas Storyteller, CCC of America, USA, 2017.
Jurorzy przyznali także wyróżnienie w kategorii filmu animowanego dla serii:
Hugo i przyjaciele, zrealizowanego przez hiszpańską Fundację UNAVEU, 2012.
Jurorzy z ogromną satysfakcją przyjęli do wiadomości decyzję przyznania nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiTV), dla produkcji
Święta Faustyna, z serii:
Aureola-od Stanisława do Karola, Wydawnictwa Promyczek i TVP Kraków, 2014, za szczególny walor edukacyjny jako dziecięcego programu religijnego. Dodatkowym i ważnym aspektem jest niewątpliwy profesjonalizm we wszystkich wymiarach procesu produkcyjnego, a także fakt, iż program ten stanowi część obszernej serii, która warta jest szerokiego upowszechnienia.

